W sierpniu, nasz region odwiedził minister finansów Tadeusz Kościński. Podczas spotkania w Ostrowcu Świętokrzyskim stwierdził, że polski budżet łagodnie przechodzi przez okres recesji, spowodowany pandemią koronawirusa.
Rząd wprowadził zerowy PIT dla osób do 26. roku życia, a także obniżył podatek CIT dla przedsiębiorców. Minister dodał, że korzystne rozwiązania podatkowe niesie za sobą także Polski Ład.
Rząd przyjął projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym. Nowe świadczenie zakłada wypłatę w sumie 12 tys. zł, na drugie i kolejne dziecko.
TO BYŁ DOBRY DZIEŃ DLA STADNINY KONI W MICHAŁOWIE
Około 5 mln zł osiągnęła stadnina w Michałowie za siedem sprzedanych koni podczas aukcji Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Najwyższą cenę uzyskała klacz Emandorrisa sprzedana do Kataru oraz ogier Equator, który trafi do Arabii Saudyjskiej. Za oba konie zapłacono po 450 tys. euro.
Tomasz Chalimoniuk, prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych podkreśla, że w sumie za wszystkie polskie konie wystawione podczas aukcji uzyskano 1,6 mln euro, co jest świetnym wynikiem.
Także niedzielny czempionat przyniósł michałowskiej stadninie wiele sukcesów. Zaprezentowane konie zdobyły 7 medali. Triumfowała klacz Palanga, która została Najlepszym Koniem Pokazu oraz Narodową Czempionką klaczy starszych.
KADRÓWKA DOTARŁA DO CELU. W TYM ROKU BYŁO WYJĄTKOWO TRUDNO
Uczestnicy 56. Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej zakończyli tygodniową wędrówkę na Placu Wolności w Kielcach. Piechurzy wyszli z krakowskich Oleandrów 6 sierpnia. Coroczny marsz upamiętnia oddziały Józefa Piłsudskiego, które w 1914 roku wyruszyły do zaboru rosyjskiego.
Dionizy Krawczyński, komendant marszu przyznał, że trud wyprawy nie przysłonił idei kadrówki.
Piechurom towarzyszył Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który przez wiele lat dowodził kadrówką.
Marsz oficjalnie zakończył się przed Pałacem Biskupów Krakowskich. Tam uczestnicy usłyszeli ostatni w tym roku rozkaz.
SANDOMIERZANIE POŻEGNALI PROFESORA ANDRZEJA SCHINZLA
W sandomierskiej bazylice katedralnej pożegnano wybitnego naukowca i absolwenta Collegium Gostomianum prof. Andrzeja Schinzla. Mszę żałobną odprawił biskup Edward Frankowski. Przypomniał, że profesor był człowiekiem oddanym zarówno nauce, jak i Bogu.
Andrzej Schinzel był znany w środowisku matematyków na całym świecie. Opublikował ponad 200 prac naukowych, zajmował się teorią liczb. Był Członkiem Polskiej Akademii Nauk, Honorowym Obywatelem Sandomierza.
OSTATNIE POŻEGNANIE MIRY BIELECKIEJ
Rodzina i przyjaciele pożegnali Mirę Bielecką. Dziennikarka i była prezes Radia Kielce zmarła w wieku 75 lat. Z rozgłośnią związana była od 1969 do 2002 roku.
Maria Bednarska, wieloletnia dziennikarka Radia Kielce wspomina Mirę Bielecką jako życzliwego człowieka i dobrą szefową.
W imieniu naszej rozgłośni, wieniec złożył prezes Janusz Knap. Mira Bielecka została pochowana na Cmentarzu Komunalnym w Cedzynie.
Dwie, przepływające przez Solec-Zdrój rzeki: Rzoska i Struga Zborowska wystąpiły z brzegów. Woda wdarła się do części gospodarstw, domów, a także do uzdrowiska – mówi wójt Adam Pałys.
Po kilku dniach woda opadła i nie zagrażała już mieszkańcom Solca-Zdroju. Jednak w przypadku obfitych opadów, niebezpieczeństwo może powrócić.
NOWA PREZES MPK RENATA GRUSZCZYŃSKA: TO POWAŻNA ŻYCIOWA ZMIANA
Renata Gruszczyńska została nową prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach. Dotychczasowa komendant Straży Miejskiej podkreśla, że wybór na to stanowisko to dla niej najważniejsze wyzwanie w zawodowej karierze.
Głównymi zadaniami dla nowej prezes MPK będą m.in. poprawa jakości świadczonych usług, sukcesywna wymiana taboru i obchody 70. rocznicy istnienia spółki.
Wybór prezesa miejskiego przewoźnika był konieczny po tym, gdy ze stanowiska zrezygnowała Elżbieta Śreniawska, która tę funkcję pełniła przez 14 ostatnich lat.