Czytelnicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach mogą odbierać zamówione przez siebie książki o dowolnej porze dnia i nocy. O dowolnej porze mogą też je zwracać. Umożliwia to książkom@t, urządzenie, które stanęło przed największą książnicą w regionie.
– Zasada korzystania z maszyny jest bardzo prosta – mówi Andrzej Dąbrowski, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.
– Zamówienia można kierować mailowo, zaznaczając opcję odbioru, czyli książkom@t. Maile będą obsługiwać bibliotekarze. Jeżeli pozycje są, zostaną umieszczone w odpowiedniej skrytce, a czytelnik zostanie o tym poinformowany mailowo. Książki można odebrać w ciągu trzech dni od otrzymania maila – dodaje.
Jednorazowo można zamówić do pięciu egzemplarzy książek. Do odbioru potrzebna będzie karta czytelnika. Tak samo zresztą, jak i do zwrotu, bo książkom@t oferuje także taką usługę.
– Czytelnik wybiera sobie wtedy opcję „zwrot”, skanuje kod kreskowy z karty bibliotecznej i może te wypożyczone książki zwrócić do odpowiedniej szuflady. Książka zostanie wtedy „zdjęta” z konta czytelnika i potem zostanie przez bibliotekarzy odebrana z tego urządzenia – tłumaczy Andrzej Dąbrowski.
Dyrektor wyjaśnia, że ustawienie książkom@tu jest wyjściem naprzeciw potrzebom czytelników.
– Decyzję o ustawieniu urządzenia przyspieszyła pandemia, bo ograniczamy w ten sposób bezpośredni kontakt, ale jest to kierunek, w którym idą biblioteki. Wynika to ze sposobu funkcjonowania naszych czytelników, którzy są zajęci, często nie mają w ciągu dnia czasu, żeby iść do biblioteki, ale mają czas wysłać mail do biblioteki, zapytać o poszukiwane tytuły, autorów, a potem je odebrać, kiedy mają taką możliwość – zaznacza.
Dodaje jednak, że nic nie zastąpi tradycyjnego kontaktu czytelnika z bibliotekarzem.
– Nie powinniśmy tego zaniechać. Zostawiamy czytelnikom wybór, ale oczywiście zachęcamy do korzystania z biblioteki też w sposób bezpośredni, zwłaszcza wtedy, kiedy będzie mniejsze niebezpieczeństwo związane z pandemią – zaznacza.
Jest to już drugie urządzenie, które pojawiło się przed budynkiem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Pierwsze – bibliomat zostało ustawione przed rokiem.
– To jest taka mała biblioteka, która pozwala na udostępnianie nowości wydawniczych, tych najnowszych rzeczy, które kupujemy dla biblioteki. Oczywiście samoobsługowo, całodobowo, około 100 tytułów zawsze jest dostępnych – mówi.