Dziś w Narodowym Dniu Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Jędrzejowie odsłonięto popiersie poświęcone pamięci ppłk Kazimierza Zenktelera. Pomnik jednego z bohaterów walk o niepodległość stanął w parku miejskim.
Ppłk Kazimierz Zenkteler to dowódca frontu zachodniego w powstaniu wielkopolskim, dowódca 23. Dywizji Piechoty w wojnie polsko-bolszewickiej oraz komendant w trzecim powstaniu śląskim. W latach 1939-1955 mieszkał w Jędrzejowie. Fundatorami pomnika są burmistrz Jędrzejowa i Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie. Popiersie z białego marmuru wykonał Leszek Kurkowki.
Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa podkreślił, że była to znamienita i ważna postać w historii Polski, która po wielu latach doczekała się należytego upamiętniania. Jak dodał, ppłk Kazimierz Zenkteler umarł w zapomnieniu, biedzie.
– Był jednym z ważniejszych dowódców powstania wielkopolskiego. Poświęcił wiele lat i swoje zdrowie w walce o niepodległą RP. Ranny zaraz po powrocie do wielkopolski z frontu, włączył się aktywnie w tworzenie polskiej organizacji wojskowej, struktur zbrojnych i przygotowywał te struktury do walki o niepodległość – mówił.
Po kampanii wrześniowej w 1939 roku został deportowany przez Niemców z Wielkopolski do Jędrzejowa. Od 1940 roku pracował w jędrzejowskim szpitalu i współpracował z ruchem oporu.
Dr hab. Filip Musiał, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie podkreślił, że ppłk Kazimierz Zenkteler z uwagi na to, że był dowódcą dywizji w wojnie polsko-bolszewickiej, władze PRL skutecznie go wymazały z historii naszego narodu.
– Bohater wojny polsko-bolszewickiej nie mógł być wzorcem do naśladowania dla komunistycznej władzy, która hołdowała antywartościom.
Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki, zaznaczyła, że dzięki inicjatywie Sejmu RP, dziś po raz pierwszy obchodzimy Narodowe Święto Pamięci Zwycięskiego powstania Wielkopolskiego, którego bohaterem był ppłk Kazimierz Zenkteler.
– Przywracamy pamięć o bohaterach. Cieszę się i jestem z tego dumna. To jest dla mnie także wzruszający moment, że możemy uczestniczyć w uroczystościach, które oddają hołd pułkownikowi. Pamiętamy o jego bohaterskich czynach, działaniach, o tym co zrobił dla wolnej i niepodległej RP.
Senator Krzysztof Słoń przypomniał, że nasi rodacy nie bacząc na zimno i niebezpieczeństwo rzucili się by wyrwać Niemcom, nasza historyczną ziemię, która kształtowała naszą państwowość i wieki chrześcijaństwa. Wyraził wdzięczność wszystkim bohaterom z tamtych czasów, a w szczególności ppłk Kazimierzowi Zenktelerowi.
– Bił się tam gdzie trzeba, nie patrzył, nie kalkulował. Trzeba się było bić z Niemcami o Wielkopolskę, z bolszewikami o wolną Polskę i wykuwać nasze wschodnie granice. Trzeba było wesprzeć trzecie powstanie śląskie, żeby wyrwać Śląsk dla Polski – stanął.
Dziś staje wśród nas jakże bliski nam.
Asystę honorową wystawił 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej. Kapitan Marcin Kowal odczytał Apel Pamięci.
W roku 2001 prochy płk. Zenktelera zostały przeniesione na cmentarz parafialny w Buku.