W Pińczowie zakończył się jarmark świąteczny, połączony z Festiwalem Smaku. Wyłoniono też zwycięzców w konkursie dedykowanym dla Kół Gospodyń Wiejskich.
Konkurs polegał na przygotowaniu potraw opartych na przetworach zbożowych: słodkich i słonych wypieków oraz pieczywa.
Koło Gospodyń Wiejskich „Dziś i jutro” z Młodzaw podbiło podniebienie jury, zdobywając tym samym główną nagrodę pieniężną w wysokości 3 tys. zł. Dorota Szymczyk i Renata Wojciechowska podkreślają, że wygrana zostanie przeznaczona na zakup wyposażenia kuchni.
– Upiekłyśmy miodownik z polewą z orzechami i z masą z kaszy manny, z ponadto zrobiłyśmy pierogi z białym serem i kaszą jęczmienną i z miętą oraz chleb z masełkiem – mówią
Z kolei w konkurencji na najpiękniejsze stoisko bezkonkurencyjne okazały się panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kozubowa. Na stanowisku utrzymanym w barwach: białych, czerwonych i zielonych, można było podziwiać ozdoby wykonane własnoręcznie. Członkinie mówią zgodnie, że tak duże wyróżnienie w konkursie jest ogromnym powodem do radości.
– Stół ozdobiły choinki, wykonane z gałęzi świerku, stroiki ze świeczkami czy Mikołaj wykonany ręcznie. Tak pięknie przygotowane stoisko to efekt tygodniowej pracy wszystkich 15 członków koła, ale przede wszystkim duża zasługa i inwencja twórcza przewodniczącej koła, pani Marzeny, która pomysły czerpie nie z Internetu, a z głowy – mówiły członkinie.
Zmaganiom 10 Kół Gospodyń Wiejskich przyglądał się Łukasz Konik, jeden z prekursorów kuchni molekularnej w Polsce, znany widzom jako gość programów Pytanie na śniadanie czy MasterChef Junior. Jak mówi, smakowały mu wszystkie dania przygotowane przez lokalne koła, a na decyzji jury zaważyły niuanse.
– Panie pokazały klasę. Ugoszczono nas przy wykwintnym stole. Wszystko zostało wykonane prawidłowo. Tylko jeden punkt różnicy zaważył o pierwszym miejscu – dodał.
Podczas jarmarku minister Michał Cieślak wręczył odznaczenia zasłużonym dla rolnictwa. Honorową odznakę Ministra rolnictwa i Rozwoju Wsi, otrzymało siedem osób: Dorota Markiewicz, Artur Durbacz, Bogdan Gierek, Henryk Golik, Andrzej Nowak, Adam Paździurski i Bartosz Wierzba. Minister podkreślił, że rolnictwo to ważna gałąź polskiej gospodarki. Jak dodał, to odznaczenia za długoletnią prace i służbę na rzecz kraju w zakresie rozwoju i propagowania rolnictwa
– Musimy zrobić wszystko aby odbudować rolnictwo, lokalne przetwórstwo i znaleźć miejsce w dystrybucji żywności w sieciach handlowych, które się przed tym bronią. Musimy wprowadzić odpowiednie regulacje – dodał.
W sumie swoją ofertę zaprezentowało ponad 30 wystawców. Można było nabyć stroiki i ozdoby świąteczne, choinki, zabawki, wyroby ceramiczne, świece, biżuterię i odzież oraz makramy, miody, sery i potrawy świąteczne.
Z kolei Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury zapraszało na stoisko z animacjami. Były warsztaty z rękodzieła, podczas których najmłodsi wykonywali oryginalne zawieszki na prezenty pod choinkę czy ozdoby z gliny samoutwardzalnej.
Wydarzenie zorganizowały Urząd Miejski w Pińczowie i stowarzyszenie Innowatorów Wsi. Jarmark odbył się pod patronatem honorowym ministra Michała Cieślaka. Festiwal został sfinansowany z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.