Psycholog Jolanta Tąporowska, dr Marek Włudarczyk, ceniony internista oraz wolontariusze Ośrodka Leczenia Uzależnień w Pałęgach zostali nagrodzeni Laurami Wolontariatu. Uroczysta gala odbyła się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach.
Każdego roku z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu laury otrzymują osoby, instytucje i organizacje, które wyróżniają się w pracy na rzecz innych.
Jolanta Tąporowska pracuje w Miejskim Zespole Poradni- Psychologiczno-Pedagogicznych w Kielcach. Zajmuje się głównie opieką nad małymi pacjentami, terapią śmiechem, uczestniczy w akcjach DR Clown. Marek Włudarczyk jest lekarzem internistą. Wśród pacjentów znany jest jako „nocny doktor”, bo nigdy nie patrzy na zegarek i nie odmawia pomocy. Z kolei wolontariusze z Ośrodka Leczenia Uzależnień w Pałegach organizują Młodzieżowe Mistrzostwa Boksu oraz angażują się w szycie maseczek dla szpitali, budowę szpitala polowego i przygotowują upominki dla seniorów.
Do tegorocznego plebiscytu wpłynęło 27 nominacji. Wśród kandydatów znaleźli się wolontariusze pracujący z osobami chorymi, udzielający się na rzecz kultury i sztuki oraz niosący pomoc w domach pomocy społecznej, szkołach czy fundacjach. Wszystkich łączy jedno – poprzez swoje działania dają radość ludziom i zmieniają świat na lepsze.
Ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej przypomniał, że praca wolontaryjna w Kościele istniała zanim uchwalono ustawę o wolontariacie i do dziś organizowana jest w różnych formach wsparcia.
– Wolontariat to dawanie siebie innym. W dzisiejszym świecie doświadczamy tego, że ludzie za każdy wysiłek oczekują od nas zapłaty. Natomiast wolontariuszom wystarczy uśmiech, ponieważ ich działanie jest zazwyczaj ciche, niezauważalne i przede wszystkim nie nastawione na profity – podkreślił duchowny.
Wiktor Tutaj, prezes zarządu Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach uważa, że kondycja świętokrzyskiego wolontariatu jest coraz lepsza, co pokazała dzisiejsza gala.
– Z roku na rok jest coraz lepiej, ponieważ profesjonalizujemy się w tej dziedzinie. Pracownicy organizacji samorządowych mają coraz wyższe kwalifikacje, a często jest to pełnopłatna praca. To pozwala nam na realizację dodatkowych projektów i aktywności na rzecz wolontariatu – wyjaśnił.
W wydarzeniu wziął udział także senator Krzysztof Słoń, który z wolontariatem związany jest od wielu lat.
– W pewnym momencie człowiek zadaje sobie pytanie „co zrobić, by to nasze życie było pełniejsze?” i dla mnie taką decyzją było przystąpienie do grupy charytatywnej, do której dołączyłem podczas studiów. Z radością patrzę, jak to posłannictwo realizują współcześni wolontariusze. Robią to w różnych aspektach, ale chodzi o to samo – bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi – dodał senator.
Wręczono także nagrodę w kategorii Animator Wolontariatu. Otrzymała ją Jolanta Szczerek – katechetka i koordynator wolontariatu w Szkole Podstawowej im. Jana Pawla II w Łopusznie. To skromna i empatyczna osoba, która nigdy nie odmawia pomocy.
Nadziejami Wolontariatu zostali: Anita Michniewska – wolontariuszka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach oraz Michał Matok, który dwa lata temu założył organizację „Łapa Dzieciom”, liczącą 25 uczniów, głównie z Kielc. Członkowie organizacji, przebrani za futrzane stworki umilają dzieciom, m.in. ze szkół integracyjnych festyny.
W kategorii Miejsce Przyjazne Wolontariatom wyróżniono Stowarzyszenie IMPAKT, zajmujące się rozwojem społeczności lokalnej i realizacją inicjatyw obywatelskich oraz Szkolne Koło Wolontariatu Szkoły Podstawowej nr 25 w Kielcach, którego głównym celem jest aktywizowanie uczniów do działań na rzecz środowiska lokalnego i szkolnego. Wolontariat w szkole uczy kreatywności i otwartości na drugiego człowieka.
Przyznano również trzy specjalne wyróżnienia. Otrzymali je: Elżbieta Socha, która podczas pandemii pracowała jako wolontariuszka w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach, pomagając personelowi i wpisując chorych do rejestru; Łukasz Żmiejko – wolontariusz z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, który zawsze, gdy jest potrzeba przywiezie zakupy, leki, wyjdzie z psem czy zawiezie do lekarza, w czasie pandemii określany był mianem „asa w rękawie” oraz Damian Zegadło – wolontariusz z Diecezjalnego Centrum Wolontariatu, który zorganizował setki akcji, pomagał, wpierał i inspirował do pracy społecznej wielu ludzi.
Galę zorganizowały: Regionalne Centrum Wolontariatu, Diecezjalne Centrum Wolontariatu, a także Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach.
Laur Wolontariatu:
Jolanta Tąporowska. Psycholog z Miejskiego Zespołu Poradni- Psychologiczno- Pedagogicznych w Kielcach . Kojarzona z opieką nad małymi pacjentami, terapią śmiechem, barwnymi przebraniami oraz DR Clownem.
doktor Marek Włudarczyk. Wśród pacjentów znany jako „nocny doktor”, bo nigdy nie patrzy na zegarek i nie odmawia pomocy.
Wolontariusze z Ośrodka Leczenia Uzależnień w Pałegach. Organizatorzy Młodzieżowych Mistrzostw Boksu oraz zaangażowani w szycie maseczek dla szpitali, budowę szpitala polowego i upominki dla seniorów.
Animator Wolontariatu:
Jolanta Szczerek. Katechetka i koordynator wolontariatu w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łopusznie. Skromna i empatyczna osoba, która nigdy nie odmawia pomocy.
Nadzieja Wolontariatu:
Anita Michniewska. Wolontariuszka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.
Michał Matok. 19-latek, który dwa lata temu założył organizację „Łapa Dzieciom”, która liczy 25 uczniów, głównie z Kielc.
Miejsce Przyjazne Wolontariatom:
Stowarzyszenie IMPAKT. Zajmują się rozwojem społeczności lokalnej i realizacją inicjatyw oddolnych. Słuchają, rozmawiają i pomagają.
Szkolne Koło Wolontariatu Szkoły Podstawowej nr 25 w Kielcach. Ich głównym celem jest aktywizowanie uczniów do działań na rzecz środowiska lokalnego i szkolnego. Wolontariat w szkole uczy kreatywności i otwartości na drugiego człowieka.
Trzy specjalne wyróżnienia:
Elżbieta Socha. Podczas pandemii pracowała jako wolontariuszka w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Kielcach, pomagając personelowi wpisując dzień w dzień chorych do rejestru.
Łukasz Żmiejko. Wolontariusz z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach. Zawsze, gdy jest potrzeba przywiezie zakupy, leki, wyjdzie z psem czy zawiezie do lekarza. W czasie pandemii określany był mianem „asa w rękawie”.
Damian Zegadło. Wolontariusz z Diecezjalnego Centrum Wolontariatu. Zorganizował setki akcji, pomagał, wpierał i inspirował. Zawsze przygotowany i odpowiedzialny za każdego człowieka.