17 osób rozpoczęło pierwszy rok nauki w Diecezjalnym Studium Organistowskim im. Św. Cecylii i ks. prof. Zbigniewa Rogali w Kielcach. W sobotę (27 listopada) odbyła się uroczysta msza święta pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego oraz inauguracja, podczas której odebrali indeksy.
W sumie, na wszystkich pięciu latach w Studium kształcić się będą 53 osoby, co jest rekordową liczbą od ponad 30 lat.
Ks. Paweł Rej, wykładowca Diecezjalnego Studium Organistowskiego mówi, że chętni do nauki mogą się zgłaszać już od 16. roku życia. Nie trzeba mieć wcześniej ukończonej szkoły muzycznej. Zajęcia odbywają w soboty, co tydzień, przed pięć lat. Przyszli organiści muszą się w tym czasie nauczyć m.in. śpiewu, gry na fortepianie i organach.
– Dwa pierwsze lata są w szczególny sposób nastawione na naukę gry na fortepianie, kolejne trzy lata to nauka gry na organach. Oprócz tego są oczywiście inne przedmioty, dotyczące np. emisji głosu oraz związane z liturgią, ponieważ jest to szkoła dla osób, które w przyszłości planują podjąć pracę organisty w kościele. Przyszły organista w kościele katolickim musi też być osobą wierzącą – dodaje.
Ksiądz Paweł Rej podkreśla, że w parafiach powinni pracować organiści, którzy ukończyli studium i posiadają niezbędną wiedzę.
– Przede wszystkim dlatego, że organiści powinni być dobrze przygotowani technicznie do gry na organach i śpiewu oraz merytorycznie – z wiedzy o liturgii, żeby mieć świadomość, że każda pieśń liturgiczna jest nośnikiem ewangelii. Organista musi umieć odpowiednio dobierać pieśni. Muzyka w liturgii nie jest jej oprawą, nie należy używać takiego sformułowania. Jest ona nieodzownym elementem liturgii – dodaje ks. Paweł Rej.
Diecezjalne Studium Organistowskie w Kielcach działa ponad 30 lat. Kształcą się w nim zarówno uczniowie szkół ponadpodstawowych, studenci, jak i osoby dorosłe, rozpoczynające naukę w wieku np. 50 lat. Studenci pochodzą nie tylko z diecezji kieleckiej, ale także np. z radomskiej lub tarnowskiej.
Inauguracja roku odbywa się zawsze w listopadzie, kiedy przypada liturgiczne wspomnienie św. Cecylii, patronki chórzystów i muzyków. W czasie uroczystości osoby wręczane są także dyplomy ukończenia szkoły osobom, które zdały wszystkie przedmioty i zagrały recital dyplomowy. W sobotę wręczono 11 dyplomów.