Budowa ścieżek rowerowych na ulicy Krakowskiej i w okolicy Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach opóźniona. Początkowo inwestycja miała zakończyć się pod koniec bieżącego roku, jednak wykonawca poprosił o przesunięcie terminu, co oznacza, że ścieżki będą gotowe dopiero w maju 2022 roku.
Inwestycja zakłada budowę dwóch ścieżek rowerowych wraz z chodnikami i kanałami technologicznymi. Pierwszy fragment to około 800-metrowy odcinek, biegnący od Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach do ulicy Pakosz. Natomiast drugi odcinek o długości 1,1 km to ścieżka od zakończenia ul. Górników Staszicowskich do granicy miasta z gminą Nowiny.
Jarosław Skrzydło, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach informuje, że o ile prace na dłuższym odcinku są zaawansowane, to na terenie śródmieścia jest już gorzej.
– Na odcinku przy granicy miasta wykonawca przeprowadził na 800 metrach roboty bitumiczne, więc na tym fragmencie ścieżka jest praktycznie gotowa. Zostały jeszcze prace, związane z ułożeniem ostatniej warstwy nawierzchni. Natomiast na odcinku w pobliżu WDK, prowadzone są roboty ziemne przy wykonywaniu koryta. Na niektórych fragmentach ułożone są już obrzeża tej ścieżki i wykonana jest podbudowa z kruszywa – mówi rzecznik.
Prace na ulicy Krakowskiej rozpoczęły się w sierpniu, przy WDK miesiąc później. Inwestycja miała zakończyć się pod koniec roku, jednak wykonawca, czyli firma TRAKT S.A. wystąpiła z wnioskiem o aneks terminowy, który został rozpatrzony przez MZD pozytywnie.
– Wykonawca podał dwa główne powody przesunięcia prac. To zakażenie koronawirusem, które dotknęło pracowników oraz zmiana technologii wykonywania robót. Należało zmienić technologię mocowania barier sprężystych na obiektach inżynierskich na ulicy Krakowskiej. Pierwotne rozwiązanie okazało się trudne do zrealizowania i trzeba było to przeprojektować, co wydłużyło prace – wyjaśnia rzecznik.
Jarosław Skrzydło dodaje, że wykonawca ma zakończyć pracę na dwóch odcinkach do końca maja 2022 roku.
– Taki termin daje gwarancję, że te prace do tego czasu zostaną zakończone. Mogliśmy ustalić termin na przykład na marzec, ale nie wiemy, jaka będzie tegoroczna zima i jak długo potrwają niekorzystne warunki atmosferyczne – dodaje rzecznik.
Łączna kwota inwestycji wynosi 3 mln zł.