W Zawichoście odbyły się w piątek uroczystości z okazji 39. rocznicy sprowadzenia relikwii bł. Salomei – patronki tego miasta. Z tej okazji w kościele św. Jana Chrzciciela, dla którego była jedną z fundatorek odbyła się uroczysta msza święta z udziałem władz miasta i mieszkańców.
Jak powiedziała Katarzyna Kondziołka, burmistrz Zawichostu, mieszkańcy są dumni z takiej patronki i ciągle o niej pamiętają.
– Kościół, który bł. Salomea ufundowała w Zawichoście wraz ze swoim bratem Bolesławem Wstydliwym i księżną ruską Grzymisławą w XIII wieku, a więc we wczesnym średniowieczu, należał do największych świątyń w całej Polsce. Teraz jest pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, a wcześniej patronką kościoła była św. Elżbieta – dodała burmistrz.
Zwróciła też uwagę na osobowość bł. Salomei, która po śmierci męża, węgierskiego króla Kolomana, zdecydowała się porzucić atrakcyjne życie dworskie i osiadła w Zawichoście, gdzie założyła klasztor i stała się jedną z klarysek. Po pewnym czasie, ze względu na niebezpieczeństwo najazdów ze Wschodu, przeniosła się wraz z siostrami do kolejnego klasztoru pod Krakowem, gdzie zmarła w opinii świętości.
Jako zakonnica łączyła modlitwę, pokutę i charytatywną posługę wobec potrzebujących. To właśnie dzięki fundacji i obecności zakonu Zawichost rozwinął się, zyskując prawa miejskie.
Decyzję o ustanowieniu bł. Salomei patronką Zawichostu podjęła w 2012 roku rada miasta. Stolica Watykańska wyraziła na to zgodę. Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz ogłosił tę decyzję podczas uroczystości religijnych, które zorganizowane były w kościele św. Jana Chrzciciela.