Jak kształtowały się granice Polski po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku można zobaczyć na wystawie w starostwie powiatowym w Końskich.
Grzegorz Piec starosta konecki przypomina, że po 11 listopada 1918 granice obecnej Rzeczpospolitej kształtowały się jeszcze przez kilka lat.
– Przyjmujemy, ze w roku 1918 odzyskaliśmy niepodległość, ale granice były ruchome. Trwały ciągłe utarczki z Ukraińcami, Bolszewikami, Białorusinami, więc ta wystawa pokazuje jak na przestrzeni kilku lat zmieniały się granice Polski – mówi.
Marian Wikiera, naczelnik wydziału promocji i kultury informuje, że o kształcie obecnych granic decydowały nie tylko działania zbrojne, ale i przemyślana dyplomacja. – To konferencja paryska, podczas której z naszej strony występowali ówczesny premier Ignacy Jan Paderewski i Roman Dmowski. Potrafili przekonać ówczesnych wielkich mocarzy, że Polska powinna mieć dostęp do morza i by Wielkopolska wchodziła w skład Rzeczpospolitej – podkreśla.
Jak dodaje Marian Wikiera, o wspólne, jak najkorzystniejsze, granice państwa zabiegały trzy główne nurty polityczne w kraju: narodowcy, ludowcy i socjaliści. Siłą Rzeczpospolitej była w tamtym czasie wspólnota działań – zaznacza.
Wystawa została przygotowana i udostępniona przez Program „Niepodległa”. W wersji cyfrowej dostępna na stronie: niepodlegla.gov.pl.