W porównaniu do dotychczasowych dokumentów będą miały one drugą cechę biometryczną, czyli odciski palców. Pojawi się też podpis posiadacza.
Zmiany wynikające z regulacji unijnych nie obejmą dowodów osobistych dla dzieci. Nie ma konieczności wymiany dotychczasowych dokumentów.
Minister odpowiedzialny w kancelarii premiera za cyfryzację Janusz Cieszyński tłumaczył podczas briefingu w Warszawie, że nowe dokumenty są bezpieczniejsze.
– Dzięki temu, że są też pobierane odciski palców mamy większą pewność co do tego, kto się tym dokumentem posługuje. To będzie kontrybuować do polityki Unii Europejskiej, która wprowadziła ten mechanizm w celu poprawy ochrony granic RP. Właśnie tam będzie można ze 100-procentową pewnością zweryfikować, że to właściciel tego dokumentu tę granicę przekracza – tłumaczył sekretarz stanu w KPRM.
W związku z koniecznością złożenia odcisku palca, nie będzie możliwe aplikowanie o dowód przez Internet. Minister Janusz Cieszyński dodał, że ta zmiana nie obejmie dokumentów tożsamości dla najmłodszych.
– Do 12. roku życia nie trzeba dawać odcisków palców, co wiąże się z korzyścią dla rodziców, że mogą złożyć wniosek o taki dowód online, tak jak to było do tej pory. (…) Nie jest naszą intencją, aby w państwowej bazie danych były przechowywane odciski palców. Warto o tym pamiętać, że te odciski są zawarte w warstwie elektronicznej dowodu i nie są przechowywane przez państwo. Po tym, jak ten dokument zostanie przygotowany, wszystkie tego typu dane są usuwane z naszych systemów – powiedział Janusz Cieszyński.
Wprowadzenie nowego wzoru dowodów osobistych nie wiąże się z koniecznością wymiany starszych dokumentów. Będą one ważne do końca okresu, na jaki zostały wydane. Dowody dla osób od 12. roku życia będą ważne przez 10 lat. Dla osób młodszych – przez pięć lat. Na nowych dowodach pojawi się także m.in. oznaczenie państwa członkowskiego na tle flagi Unii Europejskiej.
Dokumenty z odciskami palców i podpisem właściciela miały być wydawane w Polsce od 2 sierpnia. Termin został jednak przesunięty z uwagi na zastrzeżenia, co do bezpieczeństwa urządzeń do pobierania odcisków palców.
Minister Janusz Cieszyński zapewnił, że te problemy zostały już rozwiązane a administracja rządowa jest gotowa do współpracy z samorządami, które zostały wyposażone w oprogramowanie i skanery linii papilarnych. Według sekretarza stanu ds. cyfryzacji, przeciętny czas wypełnienia wniosku o nowy dowód to sześć minut, a dokument powinien być gotowy do odbioru nawet po upływie tygodnia, czyli o wiele wcześniej niż ustawowy termin 30 dni.