Jej mury opuściło wielu znakomitych muzyków. W tym gronie są między innymi cenione śpiewaczki i laureat nagrody Grammy. Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach świętuje jubileusz 75-lecia istnienia.
Z tej okazji odbędzie się dziś wyjątkowy koncert. – Ten dostojny jubileusz zawdzięczamy ojcom założycielom tej szkoły, o których pamiętamy – mówi Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych.
– Bez wątpienia jedną z czołowych postaci był Marian Stroiński, który również przyczynił się do powstania orkiestry i założenia Filharmonii Świętokrzyskiej. Po wojnie, w 1945 roku, dość szybko znalazła się grupa entuzjastów, którzy pragnęli żeby powstało szkolnictwo tego rodzaju. Najpierw było to towarzystwo muzyczne, po latach przekształcone w szkołę muzyczną, która miała szczęście do bardzo dobrych dyrektorów – podkreśla.
Teraźniejszość budowana w oparciu o dobre praktyki
Ważne jest, że od początku placówka istniała w świadomości ludzi związanych ze środowiskiem muzycznym. Każdy z kolejnych dyrektorów szkoły przyczynił się do jej rozwoju. Wśród nich byli między innymi: kompozytor Włodzimierz Dębski, ojciec popularnego kompozytora Krzesimira; niedawno zmarły kompozytor i krytyk muzyczny Mirosław Niziurski.
– Cieszę się, że są ze mną jeszcze moi poprzednicy, dyrektorzy Andrzej Domin, Włodzimierz Stefan Kutrzeba. Właściwie każdy z tych dyrektorów, którzy mnie poprzedzali, coś ważnego wnosił i łatwej jest budować tę teraźniejszość w oparciu o tradycję, o dobre praktyki – wyjaśnił.
Od początku istnienia, szkoła borykała się z problemami lokalowymi. Nie miała swojej siedziby, która byłaby w stanie sprostać wymaganiom rozwijającej się placówki. Sytuacja zmieniła się, kiedy w 2011 roku przeniesiono ją do wyremontowanych i rozbudowanych pomieszczeń po gimnazjum przy ul. Wojewódzkiej.
Dumą szkoły są jej uczniowie. – Na przestrzeni lat, nasza szkoła muzyczna wykształciła i dziś może się szczycić absolwentami, którzy osiągnęli sukcesy na skalę światową – wyjaśnia Artur Jaroń.
– Nie chciałbym nikomu umniejszać zasług, ale zdobycie nagrody Grammy przez Włodka Pawlika to jest ogromny sukces. Jest także znakomity pianista Artur Dutkiewicz – to wielka osobowość polskiego jazzu. Jest całe grono wybitych śpiewaczek, które stąd z Kielc, z naszej szkoły, wypłynęły w szeroki świat. To są: Roma Ambroziewicz-Owsińska, Renata Drozd, Magdalena Idzik, Halina Fulara-Duda, z młodszego pokolenia: Klaudia Duda, Marzena Trzebińska – wymienia.
Nauka na znakomitym instrumencie
Dumą napawa także szkoła pianistyczna. – Zaczęła się od legendy kieleckiej i polskiej pianistyki, Włodzimierza Trockiego – mówi Artur Jaroń. – Poprzez Jacka Jarońskiego, Włodzimierza Kutrzebę, Grzegorza Szymańskiego i Andrzeja Domina, który wychował tak wiele pokoleń, że to pokolenie plus 30, które pracuje w naszej szkole, to są jego absolwenci, do których ja też się zaliczam. Z najnowszych osiągnięć, warto się cieszyć z sukcesów Kamila Pacholca, który już za parę dni może być laureatem Konkursu Chopinowskiego. Wszystko ku temu zmierza – podkreśla.
Od 2007 roku młodzi muzycy uczą się grać na znakomitym instrumencie marki Steinway. W szkole prężnie działają: sekcja instrumentów dętych, szczególnie drewnianych, a klasa oboju jest chyba największa w Polsce. Warto dodać, że w gronie pedagogów są koncertujący muzycy.
Uczniom zajmującym się muzyką, pozwala rozwijać także inne umiejętności
Rok 2011 przeniósł kolejną ważną zmianę. – Pojawienie się nowego tworu edukacyjnego, jakim jest Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia zaowocowało tym, że również na poziomie przedmiotów ogólnokształcących możemy się pochwalić dobrymi wynikami. Wyniki egzaminu ósmoklasisty w ubiegłym roku szkolnym napawają nas dumą. Podobnie zresztą jak od lat wyniki egzaminu maturalnego. Jest to szkoła, która uczniom zajmującym się muzyką, pozwala rozwijać także inne umiejętności – dodaje Artur Jaroń.
Koncert jubileuszowy odbędzie się dziś i jutro w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Z powodu reżimu sanitarnego został rozbity na dwie odsłony. Wystąpią: chóry pod dyrekcją dr Małgorzaty Banasińskiej-Barszcz oraz dr hab. Ewy Robak, Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych pod dyrekcją Agnieszki Środowskiej, Big Band i Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marcina Stojka, a także Patrycja Michalska, która zaśpiewa i Klaudia Łoboda, która zagra na klawesynie.
Koncerty są zamknięte dla publiczności, ale retransmisja środowego wydarzenia odbędzie się na antenie Polskiego Radia Kielce w poniedziałek, 18 października, po godzinie 23, w cyklu „Muzyka z klasą”.