W poniedziałek (4.10.) od wczesnych godzin porannych wznowiona została akcja poszukiwawcza, prowadzona na terenie zalanej kopalni Maria Concordia w Sobótce. W niedzielę (03.10.) nurkowało tam pięć osób, z których dwie to instruktorzy, a trzy to doszkalający się kursanci z uprawnieniami, odbywający dodatkowe szkolenie.
W zalanej kopalni w Sobótce ratownicy PSP odnaleźli ciała dwóch nurków, którzy w niedzielę podczas ćwiczeń w tym wyrobisku nie wypłynęli na powierzchnię. Nadal prowadzone są poszukiwania trzeciego z zaginionych mężczyzn.
W niedzielę po południu trzech z sześciu nurkujących w zalanej kopalni Maria Concordia w Sobótce nie wypłynęło na powierzchnię. To doświadczeni nurkowie, który w cywilnej szkole brali udział w ćwiczeniach poszerzających umiejętności. Zaginęło dwóch instruktorów i jeden kursant. Dwóch nurków nie wypłynęło na powierzchnię, trzeci z nich chciał dostarczyć im butle z tlenem i również został pod wodą.
W poniedziałek specjalistyczna grupa nurków PSP wznowiła poszukiwania zaginionych. Przed godziną 12 rzecznik Komendy Miejskiej PSP we Wrocławiu st. kpt. Tomasz Szwajnos powiedział PAP, że ratownicy dotarli do dwóch ciał.
– Nie mogę potwierdzić, czy dziś uda się wydobyć ciała na powierzchnię, ponieważ każde nurkowanie pogarsza tam widoczność – powiedział rzecznik.
Dodał, że wkrótce specjalistyczni nurkowie PSP ponownie zejdą pod wodę.
– Muszą przygotować miejsce do bezpiecznego nurkowania. Trzeba przetransportować na powierzchnię sprzęt, który tam pozostał. Przygotowane zostaną też liny poręczowe, aby można się po nich poruszać – mówił.
Rzecznik wskazał, że może się okazać, że dziś uda się jedynie przygotować „teren do dalszych działań”.
Dodał, że trzeciego zaginionego nurka nie udało się jeszcze odnaleźć.
W poszukiwaniach biorą udział wyspecjalizowane jednostki PSP z kilku województw.
– Musieliśmy szukać ratowników w całym kraju, którzy mają specjalizację w nurkowaniu jaskiniowym. Jest grupa z Opola, grupa łączona z Lubuskiego i Wielkopolski, jest nurek z Gdańska i ratownicy z grupy ratownictwa górniczego z KGHM – powiedział wcześniej PAP dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratowniczej PSP we Wrocławiu.
Kopalnia magnezytu Maria Concordia rozpoczęła działalności w latach 20. XX w. Wyrobisko ma wiele poziomów; wydobycie zakończono tam w latach 60. ub. wieku, a zakłady ostatecznie zlikwidowana w latach 90. Zalana kopalnia jest często wykorzystywane przez nurków do ćwiczeń.