Drugi koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej odbył się w niedzielę w kieleckiej katedrze. Tym razem wystąpili artyści związani z Kielcami.
Jak powiedział ks. Paweł Rej, sekretarz komisji muzyczno-organistowskiej diecezji kieleckiej i jeden z organizatorów wydarzenia, koncert pod kilkoma względami był wyjątkowy.
– Przede wszystkim nie wystąpił jeden wykonawca, ale było ich znacznie więcej. Muzyka, którą usłyszeliśmy była tak zróżnicowana stylowo, że każdy znalazł coś dla siebie – zaznaczył.
Ks. Paweł Rej podkreślił, że po generalnym remoncie, organy w kieleckiej katedrze brzmią szczególnie pięknie.
– Trzeba przyznać, że organy w naszej bazylice to instrument na skalę europejską, dlatego bardzo ważne jest, aby dzięki nim popularyzować tę przepiękną muzykę klasyczną, którą możemy usłyszeć w świątyniach – mówił.
Podczas koncertu w bazylice katedralnej wystąpili: Katarzyna Sroka – szpinet, Grzegorz Kustra – obój, Renata Drozd – sopran, siostra Hanna Szmigielska – szpinet, Mariusz Bednarz – baryton i Paweł Wróbel – organy.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej odbywa się już po raz ósmy. Kolejny koncert odbędzie się w następną niedzielę o godzinie 19.00. Będzie można usłyszeć muzykę organową w wykonaniu dr. hab. Michała Markuszewskiego. To wykładowca na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, laureat międzynarodowych konkursów organowych.
17 października wystąpi trębacz prof. Tomasz Ślusarczyk, który w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie oraz w Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie prowadzi klasę trąbki naturalnej i prof. Ireneusz Wyrwa, który prowadzi klasę organów na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Ostatni koncert odbędzie się 24 października. Zagra wybitny organista o światowej sławie, prof. Karol Gołębiowski, który jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych w Monachium, Norymberdze, Brugge, Speyer i w Rzymie.