Różańce z nietypowych materiałów, ikony, rzeźby, obrazy, bezdotykowe ofiaromaty i elementy wyposażenia świątyń – od poniedziałku to wszystko będzie można oglądać w Targach Kielce. Rozpoczyna się trzydniowa Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo. Wstęp jest bezpłatny.
Prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń podkreśla, że jest to okazja do poznania nowinek i zakupu dewocjonaliów w korzystnych ofertach.
– Dostępne jest właściwie wszystko, czego Kościół, jako instytucja materialnie potrzebuje. Będzie wszystko, tradycyjnie od organów, przez systemy grzewcze do kościołów, szat i naczyń liturgicznych, aż po książki czy wino mszalne – wymienia.
Podczas Targów Sacroexpo od kilkunastu lat wręczane są nagrody Papieskie Rady ds. Kultury Per Artem Ad Deum. Jak informowaliśmy, w tym roku wyróżnienie otrzyma Ernest Bryll – pisarz, dziennikarz, krytyk filmowy, były ambasador RP w Irlandii. Ze względu na stan zdrowia nie przyjedzie do Kielc. Medal został mu wręczony kilka dni temu – informuje Andrzej Mochoń.
– Ernest Bryll to legenda polskiej kultury. Ma 86 lat, ale jest nadal bardzo aktywny. W tej chwili przygotowuje trzy tomy wierszy wybranych. Rys chrześcijański w jego utworach w pierwszych latach twórczości pojawiał się w mniejszym stopniu, ale gdzieś od lat 80. XX jest to w jego twórczości bardzo widoczne. Myślę, że teraz jest to najwybitniejszy poeta, uwzględniający w swojej twórczości tematykę chrześcijańską – dodał.
Prezes Targów Kielce dodaje, że kapituła wybrała w tym roku tylko jednego laureata, choć zgłoszono kilkunastu kandydatów. Decydujący głos miał przewodniczący kapituły, kardynał Gianfranco Ravasi.
W tym roku nie będzie osobnej gali medalu Per Artem Ad Deum. Nagrano wypowiedź laureata, która zostanie wyemitowana podczas ceremonii otwarcia Targów Sacroexpo. Wtedy zostaną też wręczone nagrody targowe. Wśród gości specjalnych pierwszego dnia będzie abp Grzegorz Ryś.
Targi Sacroexpo będą czynne przez trzy dni: w poniedziałek i wtorek od 9.00 do 17.00 i w środę od 9.00 do 16.00. Wstęp jest bezpłatny.