Rozdanie branżowych nagród DEFENDER zakończyło tegoroczny Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. Od wtorku, w Targach Kielce zaprezentowało się ponad 400 wystawców z 27 państw.
Podczas gali nagród DEFENDER wyróżniono kilkanaście podmiotów za prezentację nowoczesnego uzbrojenia i sprzętu przeznaczonego dla armii. Wśród nagrodzonych spółek znalazła się między innymi radomska Fabryka Broni Łucznik za opracowanie nowej wersji pistoletu WIS-100. Prezes firmy Seweryn Figurski powiedział, że jest to pistolet samopowtarzalny, zastosowano w nim nowoczesną technologię.
– Konstrukcja pistoletu oraz zasady działania są zachowane, nie mniej jednak pistolet skierowany na rynek cywilny jest wyposażony w dodatkowe cechy, które są bardziej komfortowe dla odbiorcy. Dodajemy magazynki 17-nabojowe z możliwością konwersji do 15-nabojowych. To cechy pożądane na rynku komercyjnym – mówił prezes radomskiej firmy.
Nagroda prezydenta Andrzeja Dudy powędrowała do konsorcjum kilku spółek, w którym firmą koordynującą jest Huta Stalowa Wola. Prezes spółki Bartłomiej Zając powiedział, że pierwszy egzemplarz wozu na bazie Rosomaka jest już po testach w wojsku, a w przyszłym roku trafi do seryjnej produkcji.
– Jest to artyleryjski wóz rozpoznania, który spina klamrą cały kompanijny moduł moździerzy RAK. Potrafi wskazać, namierzyć cele, wprowadzić korekty i jest jak gdyby wywiadem dla artylerzystów, elementem niezbędnym do pracy wozów dowodzenia, a dalej moździerzy – opisywał Bartłomiej Zając.
Resort obrony nagrodził między innymi spółkę WB Group, za system dronów do zwalczania celów o kryptonimie „WAMPIR”. Wiceprezes spółki Adam Bartosiewicz powiedział, że system pozwala rodzimym wojskom uzyskać znaczną przewagę nad przeciwnikiem, jeśli chodzi o łączność i próby jej zakłócania.
– Wszyscy w życiu codziennym jesteśmy przyzwyczajeni, że nie mamy ze sobą mapy, bo GPS podpowie nam, gdzie jesteśmy. W wojskowej rzeczywistości konfliktu nie ma sygnału GPS, bo on jest zakłócony. Nasza koncepcja jak gdyby w ten sposób „adresuje” zagrożenie a my staramy się lokalizować źródła zakłóceń i je niszczyć. To jest jeden z elementów tego rozwiązania – wyjaśnił Adam Bartosiewicz.
Branżowa nagroda powędrowała też do Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia z Zielonki. Inżynierowie opracowali nowoczesny ładunek wielofunkcyjny o kryptonimie PTASZNIK. Konstrukcja była konsultowana między innymi z terytorialsami, jednostkami specjalnymi oraz z saperami.
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odbył się w Kielcach po raz 29.
Statuetki Defender 2021 otrzymali:
– Wojskowa Akademia Techniczna, która przy współpracy z Transbit Warszawa i Asseco Poland Rzeszów stworzyła bezpieczny system komunikacji multimedialnej (BSKM).
– ARPOL Narzędzia Profesjonalne Osielsko wraz z GLOMEX MS Polska, Suchy Las, za samochód osobowo-ciężarowy ogólnego przeznaczenia – samochód serwisowy z funkcją rozpoznania technicznego.
– Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia Zielonka wraz z Zakładami Elektromechanicznymi BELMA S.A Białe Błota za Ptasznik – uniwersalny ładunek specjalny o działaniu kumulacyjnym z możliwością mocowania adapterów EFP oraz DFC.
– REMONTOWA SHIPBUILDING z Gdańska za serie sześciu wielozadaniowych holowników zbudowanych dla Marynarki Wojennej.
– Fabryka Broni „Łucznik” Radom, za 9 mm pistolet samopowtarzalny VIS 100.
– Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego przy współpracy z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych Warszawa, Kenbit Koening i Wspólnicy Warszawa oraz Nordcom Dąbrowa Górnicza, za laserowy system wykrywania i śledzenia nisko latających obiektów – SkanDRON.
Nagroda Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej trafiła do Huta Stalowa Wola S.A., WB Electronics S.A., Ożarów Mazowiecki, Rosomak S.A. Siemianowice Śląskie za artyleryjski wóz rozpoznawczy (AWR) na KTO Rosomak.
Nagrodę Ministra Obrony Narodowej otrzymali Grupa WB z Ożarowa Mazowieckiego za wielowarstwowy i wielozadaniowy misyjny powietrzny inteligentny rój W2MPIR oraz Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych Warszawa, za BIZON, czyli bezzałogową platformę pomiarową.