Rozpoczynający się dziś w Kielcach 29. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, to jedno z największych wydarzeń wystawienniczych w Europie, koncentrujących uwagę przedstawicieli tego sektora na całym świecie – powiedział senator Jarosław Rusiecki. Zaznaczył, że targi obronne podnoszą prestiż zarówno Polski, jak i regionu świętokrzyskiego. W Kielcach zaprezentuje się 400 firm z 27 krajów.
Przewodniczący senackiej komisji obrony stwierdził, że znaczenie targów podnosi udział w nich najważniejszych osób w państwie, przede wszystkim prezydenta Andrzeja Dudy.
– To także podkreślenie znaczenia polskiego przemysłu zbrojeniowego. Ostatnie lata, w trakcie których realizowana jest ustawa o modernizacji technicznej sił zbrojnych, dokonywane są zakupy, zwiększana jest liczba żołnierzy polskiej armii, pokazują, że dokonuje się to głównie dzięki polskim przedsiębiorstwom sektora obronnego – powiedział gość Radia Kielce.
Senator przypomniał, że jedną z atrakcji kieleckich targów będzie prezentacja amerykańskiego czołgu Abrams. To supernowoczesny pojazd bojowy. Do 2026 roku planowany jest zakup 250 amerykańskich maszyn, które wzmocnić mają nasze wojska pancerne. Kwota kontraktu, to ponad 23 mld zł.
Jarosław Rusiecki zaznaczył, że wartością salonu obronnego jest prezentacja rodzimego przemysłu. Największą ekspozycję będą miały firmy należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
– Zwrócę tutaj uwagę na polską technikę elektroniczną, polskie radary, które mają najwyższe notowania na świecie w swoim segmencie. Partnerem dla Targów Kielce jest Polska Grupa Zbrojeniowa, która od wielu lat uczestniczy w wystawie. PGZ podpisze umowę podczas salonu obronnego z Politechniką Świętokrzyską w sprawie współpracy naukowej i technicznej, a także badawczo-rozwojowej, o co zabiegał rektor uczelni, prof. Zbigniew Koruba – dodał senator.
Jarosław Rusiecki podkreślił, że odbywający się w stolicy regionu świętokrzyskiego salon przemysłu obronnego, to nie tylko prezentacja sprzętu wojskowego, ale także debaty, konferencje, spotkania przedstawicieli branży zbrojeniowej, dotyczące produkcji oraz cyberbezpieczeństwa. Jak dodał senator – w tym kontekście Kielce stają się europejskim i światowym centrum uwagi podmiotów zajmujących się bezpieczeństwem i obronnością.