7 września rozpocznie się Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Przez tydzień w Radiu Kielce prezentowaliśmy najciekawsze maszyny, które pojawią się w halach wystawienniczych Targów Kielce.
Oprócz czołgu Abrams i śmigłowców bojowych gwiazdami targów będą drony i bezzałogowe pojazdy. Zaprezentuje je wiele firm, między innymi firma AP-FLYER przedstawi nowości w swojej ofercie: bezzałogowe statki powietrzne MADDOS oraz drony kamikaze stosowane do niszczenia innych bezzałogowych pojazdów.
Swoje stoisko będzie miała też Politechnika Świętokrzyska. Profesor Zbigniew Koruba, rektor uczelni mówi, że drony to przyszłość pola walki. Skutecznie zastąpią obecne myśliwce.
Politechnika Świętokrzyska będzie prowadziła analizy związane z bezzałogowymi pojazdami dla firm z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Kielecka uczelnia planuje w przyszłości utworzyć Centrum Badań Uzbrojenia Bezzałogowych Obiektów Ruchomych.
Krzysztof Wilewski, redaktor „Polski Zbrojnej”, o dronach:
Wojsko Polskie oczekuje na bezpilotowce Bayraktar TB2, które mają siłę uderzeniową i sprawdziły się na wojnach na wschodzie naszego kontynentu. MON kupił 24 drony uzbrojone w rakiety przeciwpancerne.
– Wynegocjowaliśmy umowę na zakup czterech zestawów, czyli 24 statków powietrznych uzbrojonych w rakiety przeciwpancerne. Pierwszy zestaw trafi na wyposażenie wojska już za rok – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
Armia chce także kupić dwa typy dronów dla wojsk rakietowych i artyleryjskich – klasy taktycznej krótkiego zasięgu oraz klasy mini. W lipcu rozpoczęły się konsultacje z przedstawicielami przemysłu, które mają zakończyć się we wrześniu. Zanim ogłoszony zostanie przetarg, ministerstwo obrony chce w ramach fazy analityczno-koncepcyjnej poznać ofertę przemysłu.
Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował również o kolejnym etapie ogłoszonego na początku tego roku przetargu na drony klasy taktycznej krótkiego zasięgu – pionowego startu o kryptonimie „Albatros” dla marynarki wojennej. Wojsko chce kupić dwa zestawy maszyn, które mają być wykorzystywane do zadań rozpoznawczych oraz akcji poszukiwawczo-ratowniczych na morzu.