Koncert dwóch młodych, utalentowanych pianistów w towarzystwie Kwintetu Smyczkowego Arso zakończył drugi cykl „Chopinowskie inspiracje”. Choć gala finałowa nie odbyła się w tradycyjnym miejscu, czyli w ogrodzie włoskim Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, tylko w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych, to publiczność dopisała.
Wieczór otworzył Koncert f-moll op.21 Fryderyka Chopina w wykonaniu Viet Trung Nguyena. To 24-letni muzyk, urodzony w Polsce, który obecnie jest na roku dyplomowym w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń.
– Muzyka Chopina trafia prosto do serca słuchacza i nie ma znaczenia, czy jest młodszy czy starszy. Ten język jest uniwersalny – mówi artysta i dodaje, że poznał twórczość polskiego kompozytora, mając 5-6 lat.
Muzyka jest najważniejsza
– Moja mama kupowała płyty. Często nocą słuchałem tej muzyki do snu. Były to głównie nokturny, mazurki, jakieś lżejsze utwory. A potem w szkole muzycznej utwory Chopina były obowiązkowe. Stając się starszym, coraz lepiej rozumiem muzykę Chopina, choć wiem, że w tym zakresie jeszcze długa droga przede mną – dodał.
Viet Trung Nguyen w październiku wystąpi w XVIII Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Wyjaśnia, że przede wszystkim będzie starał się być sobą.
– Wiadomo, będzie ogromny stres, ale to będzie najważniejszy występ w moim życiu, więc trzeba się cieszyć chwilą. Stres będzie, adrenalina będzie, ale trzeba się skupić na tym, co najistotniejsze – dla mnie to jest muzyka – podkreślił.
W drugiej części wystąpił Eryk Parchański, absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach w klasie fortepianu Artura Jaronia. Od października zacznie naukę w Akademii Muzycznej w Katowicach. On również startował w eliminacjach do Konkursu Chopinowskiego i, choć zdobył pochlebne recenzje, nie zakwalifikował się. Powiedział, że odczuwa z tego powodu niedosyt, ale cieszy się, że podjął to wyzwanie.
– Dało mi to bardzo dużo doświadczenia, nowej wiedzy i przede wszystkim progres, z którego jestem naprawdę bardzo zadowolony. Na tamtą chwilę dałem z siebie wszystko co mogłem, a reszta już ode mnie nie zależała – dodał.
Emocje wypływały z instrumentu
Podczas finału „Chopinowskich inspiracji” Eryk wykonał Koncert e-moll op. 11. Tym występem była oczarowana Magdalena Pamuła, prezes Fundacji Wspierania Kultury „Amadeusz”, jeden z współorganizatorów wydarzenia.
– Wzruszyłam się bardzo, bo Eryka znam od lat, obserwuję jego rozwój i dzisiaj te emocje, które się wydobywały z tego instrumentu, poruszyły mnie. Natomiast jestem zachwycona tym, co się wydarzyło w te wakacje, bo te koncerty były wspaniałe. Oby nam nic nie przeszkodziło, i byśmy dalej mogli organizować „Chopinowskie inspiracje” – zaznaczyła.
Współorganizatorem i gospodarzem koncertów było Muzeum Narodowe w Kielcach. Wydarzenie podczas wakacji odbywało się w ogrodzie włoskim Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Wicedyrektor muzeum, Agnieszka Kowalska-Lasek przyznała, że cieszy się z tego spotkania różnych odmian sztuki.
– Widać, że to działa, że wzajemnie się przenika ta wspaniała barokowa architektura, którą Kielce się mogą poszczycić, z piękną muzyką inspirowaną Chopinem. To jest coś wyjątkowego, wspaniałego i myślę, pewnie jak większość osób, które w sobotę miały okazję być na tym cudownym, finałowym koncercie, że kolejna edycja przed nami i że ta muzyka będzie nas cieszyć jeszcze bardzo, bardzo długo – powiedziała.
Ludzie chcą słuchać muzyki klasycznej
Pomysłodawca „Chopinowskich inspiracji”, Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach także jest zadowolony z tegorocznych „Chopinowskich inspiracji”.
– Mieliśmy więcej koncertów niż w zeszłym roku. Myślę, że na koncerty chodziło więcej słuchaczy, były na bardzo dobrym poziomie i, co najważniejsze, ludzie chcą słuchać muzyki klasycznej. To mnie szczególnie cieszy, że zwłaszcza na koniec wakacji, kiedy jest tak szeroka gama imprez do wyboru, które się dzieją równolegle w Kielcach, jest grono stałych melomanów, którzy pragną się spotkać i posłuchać tej muzyki – stwierdził.
Zapewnił, że kolejna edycja imprezy odbędzie się.
– Warunki, które stwarza otoczenie Wzgórza Zamkowego i Pałacu Biskupów Krakowskich dają mi inspiracje do stworzenia w przyszłym roku jeszcze ciekawszego programu, zaskoczenia czymś jeszcze melomanów – zapowiedział.
Głównym organizatorem „Chopinowskich inspiracji” było Radio Kielce. Retransmisja koncertu finałowego w poniedziałek, 30 sierpnia, po godzinie 22.00, na antenie Radia Kielce.