Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach ponownie znalazł się w radzie ds. Szkolnictwa Artystycznego, przy Ministrze Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
W środę (25 sierpnia), podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie nominacje odebrało 57 dyrektorów szkół artystycznych oraz 13 nowych członków rady. Są oni powoływani na trzyletnią kadencję.
Artur Jaroń po raz drugi będzie zasiadał w radzie. Wyjaśnia, że jest to organ opiniujący i doradczy, a ostateczna decyzja należy do ministra.
– Staramy się słuchać, co mówi środowisko, jakie są bolączki i oczekiwania zarówno uczniów, rodziców, jak i nauczycieli. Mamy spotkania, dyskutujemy w gronie wybitych specjalistów. Staramy się swój mandat wypełniać, realizując potrzeby środowisk, ale też władzy. Staramy się dopasować obraz szkolnictwa artystycznego do zmieniającego się świata, stąd cieszę się, że niektóre postulaty, między innymi moje, zostały uwzględnione i zostaną zrealizowane – wyjaśnia.
Jedną ze spraw, o które zabiegał Artur Jaroń było uporządkowanie systemu szkolnictwa drugiego stopnia w zespołach szkół muzycznych.
– Zależało nam, żeby tak jak w szkołach powszechnych jest szkoła podstawowa ośmioletnia, tak żeby u nas również szkoła muzyczna ogólnokształcąca pierwszego stopnia była ośmioletnia, a dopiero później czteroletnie liceum muzyczne. Takie zmiany mają zostać wprowadzone. Obowiązujący obecnie system jest nieczytelny dla rodziców i dla potencjalnych naszych absolwentów, bo teraz już po szóstej klasie rekrutujemy do szkoły drugiego stopnia – tłumaczy.
Rada do spraw Szkolnictwa Artystycznego jest społecznym organem opiniodawczym i wnioskodawczym, w sprawach kształcenia artystycznego. Wśród jej członków są osoby reprezentujące różne środowiska twórcze, artyści i pedagodzy związani, zarówno ze szkolnictwem artystycznym, jak również instytucjami kultury.
Członkami Rady zostają przede wszystkim dyrektorzy publicznych i niepublicznych szkół artystycznych, kształcących w różnych zawodach artystycznych, a także przedstawiciele uczelni artystycznych, posiadający znaczące doświadczenie dydaktyczne oraz uznany dorobek artystyczny.