Pokaz musztry paradnej, turniej husarski i panel naukowy – to atrakcje, które czekają na turystów w niedzielę na Świętym Krzyżu. Odbędzie się tam wyjątkowe widowisko plenerowe „Opowieść jak żywa…”, organizowane z okazji 370. rocznicy śmierci wojewody ruskiego Jeremiego Wiśniowieckiego.
Starosta kielecki Mirosław Gębski ma nadzieję, że ta uroczystość nie tylko przypomni zasługi księcia, ale także rozsławi nasz region w Polsce.
– Jeremi Wiśniowiecki był znamienitym wojownikiem. Od najmłodszych lat doświadczał trudów życia wojennego. Jego ojciec został otruty, gdy ten miał 4 lata. Natomiast jego matka zmarła trzy lata później. Był wychowywany przez swojego stryja Konstantego. Jeremi Wiśniowiecki w późniejszych latach uczestniczył w wojnie z Rosją o Smoleńsk i walczył z Tatarami – mówi starosta.
Jeremi Wiśniowiecki spoczywa w krypcie na Świętym Krzyżu – przypomina superior klasztoru oblatów o. Marian Puchała. – Spoczywa on w metalowo-szklanym sarkofagu, więc można go nawet zobaczyć. Niedzielne spotykanie rozpoczniemy od modlitwy za niego – mówi.
Uroczystość o godzinie 11.30 rozpocznie msza święta. Dalsza część wydarzenia odbędzie się na błoniach. Tam między innymi zaplanowano paradę wojsk i dworu, pokazy gonitwy i cięcia szablą. Podczas panelu edukacyjnego będzie można wysłuchać trzech referatów: prof. dr hab. Waldemara Kowalskiego „Staropolskie funeralia i pogrzeb, którego nie było”, prof. dr hab. Dariusza Kupisza „Działalność wojskowa Jeremiego Wiśniowieckiego w latach 1648-1651” i dr Tomasza Ossowskiego „Jeremi Wiśniowiecki i problem kozacki w ukraińskich i polskich programach szkolnych od międzywojnia po współczesność”.
Wydarzenie zostało objęte patronem honorowym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.
Wjazd na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego w niedzielę będzie utrudniony. Przejazd na tym odcinku będzie możliwy jedynie po okazaniu okolicznościowej karty wjazdu. Ograniczenia dotyczą przejazdu drogą powiatową od Huty Szklanej do Świętego Krzyża.