Muzealnicy z Sandomierza ustalili do kogo należał XIX-wieczny, srebrny zestaw toaletowy. To jedna z najcenniejszych części tzw. skarbu małachowskiego, czyli kolekcji przedmiotów ze srebra, odkopanych w 1980 roku, przy dworze Druckich-Lubeckich w Małachowie koło Ćmielowa.
Zestaw toaletowy z 1872 roku wykonany został w Wiedniu, przez wybitnego złotnika Josepha Karla Klinkosza. Do tej pory, muzealnicy nie wiedzieli do kogo należał komplet. W trakcie badań, które podjął dyrektor muzeum Mikołaj Getka-Kenig i kustosz Bożena Wódz ustalono, że całość została wykonana dla księżnej Florentyny Czartoryskiej, z domu Dzieduszyckiej. Świadczą o tym m.in. inicjały FD i DF, które widnieją na niektórych elementach tego kompletu, nad nimi znajduje się korona hrabiowska.
Skarb małachowski składa się w sumie ze 185 elementów. Wszystkie poza jednym znajdują się na ekspozycji Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Po odkryciu skarbu w 1980 roku, zestaw toaletowy miał trafić do Muzeum Narodowego w Warszawie, jednak pozostał w Sandomierzu, dzięki staraniom ówczesnego wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Jak powiedział dyrektor muzeum Mikołaj Getka-Kenig, posiadanie przez sandomierskie muzeum tak cennych przedmiotów, jest niezwykle ważne, ponieważ dokumentują one historię ludzi, którzy współtworzyli dzieje Polski.
– Cieszymy się, że coraz więcej wiemy na temat tych obiektów, ponieważ dzięki temu możemy zachęcać do zwiedzania naszego zamku – stwierdził dyrektor.
Dodał, że tego typu obiekty, jak zestaw toaletowy wykonany w Wiedniu przez złotnika, który pracował dla Habsburgów były zamawiane przez najbogatszych ludzi w Polsce po to, by zaprezentować ich gust, smak i poziom finansowy.
Srebrny zestaw toaletowy składa się m.in. z lustra w grubej, złoconej ramie, zwieńczonej inicjałem pod koroną hrabiowską. Są tam także małe lusterka, dwa kandelabry i pojemniki wykonane ze szkła kryształowego ze srebrnymi wieczkami.
Księżna Florentyna Czartoryska z Dzieduszyckich i jej mąż Roman Czartoryski nie mieli dzieci, dlatego ich srebra trafiły do dworu w Małachowie.