Wyjątkowe widowisko plenerowe pn. „Opowieść jak żywa…” odbędzie się 22 sierpnia na Świętym Krzyżu. Przedsięwzięcie zostanie zorganizowane z okazji 370. rocznicy śmierci wojewody ruskiego Jeremiego Wiśniowieckiego.
W ten sposób organizatorzy chcą upamiętnić bohatera wojen z Kozakami i przybliżyć mieszkańcom województwa świętokrzyskiego jego sylwetkę, życiorys i dokonania. W programie jest między innymi parada wojsk, pokaz musztry, turniej husarski oraz bal dworski, a także wykłady naukowców.
Superior klasztoru o. Marian Puchała przypomina, że Jeremi Wiśniowiecki był wielkim i dzielnym wojownikiem. – Spoczywa on na Świętym Krzyżu. Pyta o niego wielu turystów, a niektórzy czytają publikacje na jego temat. To postać bardzo interesująca – zaznacza.
Mirosław Gębski, starosta kielecki dodaje, że to wybitna postać z okresu wojen z moskalami. – Przez wiele lat był zapomniany. Teraz spoczywa na Świętym Krzyżu, ale wcześniej leżał na Ukrainie. Wdowa po dwóch latach wykopała jego ciało, ponieważ bała się jego zwłoki zostaną zbezczeszczone. Przywiozła go do świętego miejsca – dodaje.
Aby Jeremi Wiśniowiecki nie odszedł w zapomnienie, 22 sierpnia na Świętym Krzyżu odbędzie się wyjątkowe przedsięwzięcie – zapowiada wicestarosta kielecki Tomasz Pleban. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.30 uroczystą mszą świętą. Później uroczystości przeniosą się na błonie.
– Chętni będą mogli zobaczyć paradę wojsk i dworu, a także wyjątkowe widowisko, poświęcone Jeremiemu Wiśniowieckiemu. Zaplanowano także pokazy musztry paradnej i bojowej oraz turniej husarski – mówi.
Zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Parku Narodowego Agata Czeplina-Miernik dodaje, że park zawsze chętnie włącza się w takie inicjatywy. – Myślę, że dużą atrakcją dla turystów będzie także przejście przez las. Mam nadzieję, że to przedsięwzięcie przyciągnie tu jak największą liczbę odwiedzających – dodaje.
Karol Bury, kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej przyznaje, że będzie to niezwykła impreza, w niezwykłym miejscu. – Miłośnicy kultury i wojskowości XVII wieku będą mieli tego dnia na Świętym Krzyżu prawdziwą ucztę. Zobaczą bowiem wojska, które służyły pod księciem Jeremim w słynnej bitwie pod Beresteczkiem. Będzie husaria, gonitwy i cięcie szablą – wymienia.
Panel naukowy poprowadzi prof. dr hab. Krzysztof Bracha (Instytut Historii UJK Kielce), będzie można wysłuchać trzech referatów: prof. dr hab. Waldemara Kowalskiego (Instytut Historii UJK Kielce) Staropolskie funeralia i pogrzeb, którego nie było; prof. dr hab. Dariusza Kupisza (Instytut Historii UMCS Lublin), Działalność wojskowa Jeremiego Wiśniowieckiego w latach 1648-1651; dr Tomasza Ossowskiego (Kielce), Jeremi Wiśniowiecki i problem kozacki w ukraińskich i polskich programach szkolnych od międzywojnia po współczesność.
Książę Jeremi Michał Wiśniowiecki herbu Korybut, książę na Wiśniowcu, dowódca wojsk koronnych, wojewoda ruski, starosta przemyski, starosta nowotarski, ojciec króla polskiego Michała Korybuta Wiśniowieckiego zmarł nagle 20 sierpnia 1651 r. w obozie wojsk koronnych pod Pawołoczą na Ukrainie. Ze względu na ryzyko sprofanowania zwłok jego żona, księżna Gryzelda Konstancja z Zamoyskich Wiśniowiecka, przewiozła trumnę z doczesnymi szczątkami księcia na Święty Krzyż i złożyła w grobowcu rodziny Oleśnickich.
Wydarzenie zostało objęte patronem honorowym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.
PROGRAM PANELU POPULARNONAUKOWEGO „KSIĄŻĘ JEREMI WIŚNIOWIECKI. W 370-TĄ ROCZNICĘ ŚMIERCI WOJEWODY RUSKIEGO”
Klasztor na Świętym Krzyżu, niedziela (22 sierpnia) w godz. 14-15
Prowadzenie: prof. dr hab. Krzysztof Bracha (Instytut Historii UJK Kielce)
Otwarcie: o. dr Marian Puchała OMI, superior klasztoru Misjonarzy Oblatów MN na Św. Krzyżu, Mirosław Gębski Starosta Powiatu Kieleckiego
REFERATY:
- Prof. dr hab. Waldemar Kowalski (Instytut Historii UJK Kielce), Staropolskie funebralia i pogrzeb, którego nie było
- Prof. dr hab. Dariusz Kupisz (Instytut Historii UMCS Lublin), Działalność wojskowa Jeremiego Wiśniowieckiego w latach 1648-1651
- dr Tomasz Ossowski (Kielce), Jeremi Wiśniowiecki i problem kozacki w ukraińskich i polskich programach szkolnych od międzywojnia po współczesność