W punktach informacji turystycznej na Mazurach oraz w Internecie dostępny jest pierwszy w Polsce folder w języku migowym.
Publikacja uwzględniająca potrzeby osób niesłyszących wykorzystuje kody QR, które umożliwiają zapoznanie się z atrakcjami Mazur Zachodnich poprzez przygotowane materiały wideo z miganymi treściami. Zaczęło się od projektu „Turystyka w mig” – mówi Marlena Rogowska, dyrektorka biura Zachodniomazurskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej w Ostródzie.
– Od ubiegłego roku udało nam się przeszkolić z języka migowego już 25 osób. Zarówno na poziomie podstawowym jak i zaawansowanym. Wzrasta świadomość na temat kultury głuchych. Obiekty noclegowe, dostawcy usług, zarządcy atrakcji w regionie widzą, że te osoby głuche to ich potencjalni klienci – dodaje.
Turysta uzyska podstawowe wiadomości o atrakcjach, zabytkach oraz wydarzeniach w mazurskich gminach m.in. Ostródzie, Dąbrównie i Iławie. Jak podkreśla Marlena Rogowska stworzenie publikacji nie było łatwym zadaniem.
– Przed nagraniem scenariusz dwukrotnie sprawdzany i weryfikowany był z osobami niesłyszącymi i nawet w trakcie nagrania okazywało się, że nie wszystkie słowa są dostępne w języku migowym lub żeby przekaz był prawidłowy – mówi.
Publikacja z kodami QR, pod którymi są filmy z tłumaczeniami migowymi, są dostępne w punktach informacji turystycznej na Mazurach i podczas wydarzeń plenerowych. Folder oraz filmy zostały zrealizowane ze środków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.