W ogrodach Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach odbył się pierwszy z cyklu koncertów „Chopinowskie inspiracje”. Publiczność usłyszała m.in. utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Stanisława Moniuszki.
Zaprezentowali się wyśmienici soliści: Ewelina Szybilska, Magdalena Idzik i Łukasz Gaj. Artystom przy fortepianie towarzyszył Artur Jaroń, gospodarz koncertu.
Jak powiedziała mezzosopranistka Magdalena Idzik, Fryderyk Chopin to wielka postać nie tylko w Polsce, ale także zagranicą. Podkreśliła, że wielki kompozytor przez całe życie był przywiązany do idei walki o niepodległość Polski i nigdy nie pogodził się z losem swojej ojczyzny.
– Był to kompozytor, który swoją twórczością mówił o tym, jak czuje się skrzywdzony przez los, że Polska nie jest wolna i że nie może tworzyć w kraju. Swoją piękną postawą i twórczością podkreślał, że jest Polakiem, wielkim patriotą. Jego twórczość za granicą zyskuje coraz większy rozgłos – dodała artystka.
Jak zaznacza artystka, muzyka klasyczna nadal ma liczne grono oddanych słuchaczy. Publiczność po wielu miesiącach zamknięcia spowodowanego pandemią pragnie ponownie obcować z muzyką na żywo.
– To widać. Publiczność z chęcią przychodzi na takie koncerty. Dlatego muzyka, zwłaszcza tak cennych kompozytorów, powinna być propagowana. Tym bardziej, że są to kompozytorzy polscy, a mamy ich naprawdę wielu. Jeżeli my nie będziemy upowszechniać twórczości naszych wielkich artystów to nikt za nas tego nie zrobi, nikt się o nich nie upomni. To my musimy stać na takim stanowisku, by o tych kompozytorach mówić, tak by i młode pokolenie miało świadomość istnienia tej pięknej muzyki – skomentowała.
Tenor Łukasz Gaj, zaznaczył, że w rozpatrywaniu twórczości Fryderyka Chopina należy uwzględnić także czasy, w których żył i tworzył.
– Musimy być świadomi, że wolna Polska wtedy nie istniała. Rzeczpospolita została wymazana z map Europy i świata. Twórczość Chopina oprócz walorów artystycznych miała także za zadnie pielęgnować polskość i polską tradycję. Motywy ludowe zawarte w jego kompozycjach pozwalały podtrzymywać polskość w sercach naszych przodków, którzy w tamtym okresie zostali pozbawieni swojego państwa – powiedział.
W ocenie Łukasza Gaja twórczość Fryderyka Chopina jest ponadczasowa i uniwersalna.
– W muzyce Chopina każdy możne znaleźć coś, co odpowie jego gustom. Dla mnie szczególne znacznie mają nawiązania do muzyki ludowej i zaczerpnięte z niej tematy – mówił.
Tenor również podkreślił ogromne znaczenie bliskiego związku łączącego publiczność i artystów.
– Obecnie wychodzimy z kryzysu spowodowanego pandemią. Dla nas artystów obcowanie z żywą publicznością jest ukoronowaniem naszego poświęcenia i czasu włożonego w treningi, ponieważ ćwiczymy godzinami. Jednak sensem jest właśnie koncert – podsumował.
Koncert obejrzała m.in. Magdalena Fogiel-Litwinek, komendant świętokrzyskiego hufca OHP, która powiedziała, że z niecierpliwością oczekiwała ponownego otwarcia sezonu koncertowego.
– Piękne otwarcie sezonu, wspaniała atmosfera i maestro Artur Jaroń w swojej najlepszej formie. Mamy niezwykłe szczęście, że w naszym mieście odbywają się tak cudowne koncerty. A to wszystko również dzięki zaangażowaniu Radia Kielce, bez którego impreza nie mogłaby się odbyć. Serdecznie zachęcam wszystkich, by odwiedzali ogród Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach w sobotnie wieczory, podczas kolejnych odsłon Chopinowskich Inspiracji – podkreśliła.
Publiczność także pozytywnie oceniała koncert:
– Dzisiejsze wydarzenie bardzo mi się podobało. Nie jestem z Kielc, ale mam nadzieję, że będą mogła wziąć udział także w kolejnym koncercie. Na co dzień nie słucham muzyki klasycznej, ale dziś była to dla mnie miła odmiana – mówiła pani Lena.
Z kolei pani Agata dodaje, że letnie koncerty są świetną okazją do spędzenia w miłej atmosferze popołudnia z rodziną lub znajomymi.
– Jestem tu pierwszy raz, ale prywatnie lubię muzykę klasyczną. Cała impreza jest świetnie zorganizowana i jeśli będzie tylko taka okazja chętnie wybiorę się ze znajomymi na kolejne koncerty – powiedziała.
W tym roku na wszystkich melomanów w ramach cyklu Chopinowskie Inspiracje czeka w sumie siedem koncertów plenerowych. Kolejne będą odbywać się w soboty, o godzinie 20.00. Koncerty współorganizuje Polskie Radio Kielce.