„Hetman” – to tytuł najnowszej wystawy prezentowanej na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Jej bohaterem jest hetman Stanisław Żółkiewski, wybitny wódz, polityk z przełomu XVI i XVII wieku, związany z królem Zygmuntem III.
Na kilku dużych planszach umieszczono informacje dotyczące tej postaci oraz repliki obrazów, map, rycin i wizerunków Stanisława Żółkiewskiego pochodzące nie tylko z polskich muzeów, lecz także z placówek zagranicznych. Oglądając kolejne plansze można poznać dzieciństwo hetmana, życie rodzinne i karierę, stoczone przez niego bitwy.
Jak powiedział prof. Tomisław Giergiel z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, hetman Żółkiewski miał największe osiągnięcia militarne w dziejach Polski i to go wyróżnia na tle innych dowódców.
Przypomniał jego zwycięstwo pod Kłuszynem w czasie wojny polsko-rosyjskiej, które było bardzo spektakularne, ponieważ przeciwko 30 tysiącom żołnierzy wojsk rosyjsko-szwedzkich stanęli Polacy, których szeregi liczyły zaledwie 3 tysiące żołnierzy.
– Kłuszyn otworzył drogę do Moskwy, którą Żółkiewski zdobył i przez 2 lata tam rządził. Wziął do niewoli carów Szujskich, których sprowadził do Warszawy i zmusił do oddania hołdu lennego królowi polskiemu, co miało miejsce w 1611 roku – dodał prof. Giergiel.
Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Okręgowego przypomniał inną, ważną rolę Stanisława Żółkiewskiego. Hetman sprzeciwił się Rokoszowi Zebrzydowskiemu.
– Dążył do utrzymania władzy królewskiej i tutaj przejawiła się jego pozytywna rola jako człowieka odpowiedzialnego za próbę pogodzenia króla Zygmunta ze zbuntowaną szlachtą. Można powiedzieć, że hetman Żółkiewski to taki ponadczasowy wzór, do którego możemy się ciągle odwoływać – stwierdził dyrektor.
Wystawę przygotował Instytutu Polonika za pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ekspozycja odwiedza różne miejsca w Polsce. W Sandomierzu będzie do końca lipca. Wystawa jest podświetlana. Specjalnie do niej powstał film, w którym narratorką jest Danuta Stenka. Można go oglądać na profilu facebookowym Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.