Kielczanie mogą pobierać już aplikację „Segredu”, która ma ułatwić segregację śmieci. Twórcami oprogramowania są uczniowie z VI LO w Kielcach: Kamil Łazarski, Piotr Gołąb i Krzysztof Usnarski, laureaci ostatniej edycji konkursu dla programistów Hackathon Idea Kielce.
Jak mówi Kamil Łazarski aplikacja zawiera liczne udogodnienia, które pomogą w segregacji a w konsekwencji dbania o środowisko.
– Wystarczy zwykły telefon z dostępem do aparatu, dzięki któremu możemy zeskanować kod na opakowaniu i wówczas aplikacja wskaże do jakiego kosza należy go wyrzucić. Jeśli opakowanie nie posiada kodu kreskowego możemy wyszukać go po nazwie. Na razie w bazie jest 11 tysięcy produktów. Według zapewnień ma ona być na bieżąco aktualizowana. Kolejną funkcją jest wbudowany harmonogram wywozu odpadów, który będzie wysyłał powiadomienia informujące kiedy na naszej ulicy będą odbierane konkretne frakcje.
– Dodatkowo w aplikacji znajdziemy mapę z listą punktów, które przyjmują różnego typu odpady np. zużyte baterie, sprzęt AGD, oraz listę aptek, które przyjmują przeterminowane leki. Po kliknięciu w wybrane przez nas miejsce, będziemy mogli także wyznaczyć trasę, która doprowadzi nas do odpowiedniego punktu odbioru odpadów – wyjaśnia pomysłodawca.
Zastępca prezydenta miasta Agata Wojda uważa, że aplikacja posiada funkcję nie tylko edukacyjną, ale może być także formą zabawy.
– W systemie bardzo ważnym czynnikiem jest segregacja odpadów, która zgodnie z przepisami jest obowiązkowa. Przy segregacji odpadów, zapewne każdy z nas miał kiedyś dylemat do jakiego pojemnika wrzucić dane opakowanie i ta aplikacja ma w tym pomóc. „Segredu” zdecydowanie posiada walory edukacyjne i zakorzeni w nas dobre nawyki w tej kwestii. Jeżeli przechodzimy obok altany, gdzie zalega np. makulatura, wpisujemy dany adres i widzimy, kiedy pojemnik zostanie opróżniony. To także udogodnienie dla urzędu miasta, który może szybciej reagować na ewentualne opóźnienia – mówi.
Natomiast prezydent miasta Bogdan Wenta, przyznaje, że dzięki sukcesowi młodych maturzystów konkursem Hackathon Idea Kielce zainteresowanych jest coraz więcej osób.
– Należy pamiętać, że chłopcy połączyli prace nad aplikacją z przygotowaniami do egzaminu dojrzałości. Po ich sukcesie dostajemy sygnały, że w konkursie Hackathon Idea Kielce, planują wziąć udział drużyny z całej Polski. To pokazuje, że przyszłość jest w rękach młodych i kreatywnych osób, którymi są twórcy „Segredu”. Ta ciekawa aplikacja z pewnością będzie służyła naszej kieleckiej społeczności – informuje.
By z niej skorzystać w pierwszej kolejności należy ściągnąć ją ze sklepu Google Play, jeśli korzystamy z systemu Android. Jeśli zaś korzystamy z systemu iOS, na pobranie aplikacji musimy jeszcze poczekać. Zarówno pobranie jak i korzystanie z aplikacji, jest darmowe. Twórcy zapewniają że jest całkowicie bezpieczna.
Na razie program jest wypuszczony w formie pilotażu, ale już wkrótce zostanie uzupełniony o wszystkie braki, które wynikają głównie z wprowadzanych na bieżąco oznaczeń na mapie Kielc.
Sprawdziliśmy aplikacje. Nie ma problemu z jej pobraniem. Skaner czyta także kody i je rozpoznaje. Niestety baza danych jest bardzo uboga i dopiero po przeskanowaniu piątego przedmiotu okazało się, że program zareagował prawidłowo wskazując nam pojemnik żółty. W innych przypadkach sugerował osobiste wpisane nazwy towaru i przypisanie pojemnika. Jak dowiedzieliśmy się w ratuszu weryfikowaniem wpisów mają zajmować się pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska.