150 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną z województwa świętokrzyskiego wzięło dziś udział w Świętokrzyskim Mityngu Lekkoatletycznym Olimpiad Specjalnych. Impreza odbyła się na stadionie miejskim w Sandomierzu.
Młodzież i dorośli brali udział w konkurencjach biegowych na dystansie od 25 do 800 metrów. Był też m.in. skok w dal, pchnięcie kulą, rzut piłką tenisową oraz rzut oszczepem. Dla zawodników poruszających się na wózkach inwalidzkich przeprowadzono wyścigi, slalom oraz pchnięcie dwukilogramową kulą.
Zawodniczki Jagoda Kaczmarczyk, Karolina Nawrot i Paulina Zybała były bardzo zadowolone ze swoich startów. Podkreślały że bardzo lubią sport. Zawody to dla nich okazja do sprawdzenia siebie, określenia, czy są w stanie pokonać innych oraz szansa na mile spędzony czas.
Aneta Wołos, przewodnicząca Klubu Olimpiad Specjalnych „Niepokonani” w Sandomierzu, który był głównym organizatorem zawodów powiedziała, że mityngi lekkoatletyczne mają bardzo duże znaczenie dla osób niepełnosprawnych. Widać to na kilku płaszczyznach. Oprócz tego, że spełniają ważną rolę w procesie rehabilitacji i rozwijają kondycję fizyczną, to również mają aspekt społeczny. Zawodnicy integrują się, nawiązują relacje, które utrzymywane są później, po zawodach. – Tutaj każdy chce dać z siebie wszystko, motywuje się maksymalnie i walczy – dodała.
Marcin Szwed, trener z Klubu Olimpiad Specjalnych „Buziaki” ze Skarżyska powiedział, że treningi z młodzieżą niepełnosprawną trzeba dostosować do danej osoby, uwzględniając wiele czynników.
– To jest trudniejsza praca niż z dziećmi w normie intelektualnej, ale daje satysfakcję, ponieważ sport przysparza wiele radości osobom niepełnosprawnym, zarówno poprzez treningi jak i zdobywanie medali. Czekają oni na takie wydarzenia, jak zawody.
Jacek Łabuda, trener z tego samego klubu ze Skarżyska stwierdził, że jak dzieci niepełnosprawne intelektualnie złapią bakcyla sportu, to wspaniale potrafią się w nim rozwijać. Z predyspozycjami różnie bywa, ale w konkurencjach biegowych jest dużo osób, które mogą brać udział w takich zawodach.
Zawody zorganizowano przy współpracy z Ośrodkiem Rehabilitacyjno-Edukacyjnym „Radość Życia” dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Sandomierzu. Mityngi lekkoatletyczne Olimpiad Specjalnych odbywają się co dwa lata.