Archiwum Państwowe w Kielcach otwiera się dla wszystkich chętnych. Dziś (sobota) i jutro (niedziela) w ramach Międzynarodowego Dnia Archiwów możliwe będzie zwiedzanie instytucji.
– Będzie można zajrzeć do niedostępnych na co dzień miejsc, m.in. magazynów archiwalnych, pracowni konserwacji i pracowni digitalizacji. Zaprezentowane zostaną też najstarsze i najciekawsze dokumenty przechowywane w kieleckim archiwum – zapowiada dyrektor instytucji Wiesława Rutkowska. – Najstarszy dokument w naszym archiwum pochodzi z XIV wieku. To dokument pergaminowy, który dotyczy sprzedaży części wsi Pęchów na ziemi sandomierskiej. Zaprezentujemy też np. akt urodzenia Stefana Żeromskiego, czy też testament Henryka Sienkiewicza – wymienia dyrektor.
Archiwum we współpracy z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego przygotowało też wystawę o modzie w 20-leciu międzywojennym.
– Można zobaczyć m.in. suknie ślubne, balowe i dodatki uzupełniające całą kreację. Jest też moda sportowa dla dzieci i dorosłych i wiele innych przykładów różnych strojów okresu międzywojennego na różne okazje. Poza fotografiami, prezentujemy też projekty modowe ubrań i dodatków wzorowanych na latach 20. i 30. XX stulecia, wykonane przez pracowników naukowych i studentów z Wydziału Sztuki UJK. Pierwsze 50 osób, które obejrzą wystawę, otrzyma bezpłatne katalogi – zachęca Wiesława Rutkowska.
Inspiracją do powstania wystawy były zbiory pozyskane w ramach akcji Archiwów Państwowych pt. „Archiwa Rodzinne Niepodległej”. Ekspozycję będzie można oglądać do końca czerwca.
Natomiast w ten weekend, w ramach dni otwartych, Archiwum Państwowe przy ul. Kusocińskiego w Kielcach można odwiedzać od godziny 11 do 18. Zwiedzanie odbywa się w maseczkach.
Międzynarodowy Dzień Archiwów Państwowych jest obchodzony na całym świecie od 2008 roku. Został ustanowiony na pamiątkę utworzenia w 1948 roku w Paryżu Międzynarodowej Rady Archiwów. Była to organizacja pozarządowa, której celem było ułatwienie dostępu do światowych zasobów archiwalnych.