Ostrogę znalazł pan Marcin Siuda z synem, podczas przeczesywania lasów Nadleśnictwa Cierpiszewo, niedaleko Torunia. Pan Marcin jest członkiem Grupy Historyczno-Eksploracyjnej WELES.
Ostroga to oporządzenie niezbędne dla ówczesnych rycerzy, szczególnie w zgiełku bitewnym. Dzięki temu oporządzeniu rycerze w chorągwi mogli panować nad układem formacji i manewrowości konnicy. Ostroga była niezbędna do manewrowania koniem.
Ta odnaleziona podczas poszukiwań jest z pewnością artefaktem z okresu średniowiecza, prawdopodobnie z około 1300-1400 roku. Charakteryzowało je specyficzne wygięcie ramion mocujących do paska i wydłużony element – kabłąk do którego była przytwierdzona gwiazdka. Znaleziona ostroga posiada zachowane sprzączki do pasków mocujących z tzw. garnituru. Ostroga będzie poddana konserwacji i renowacji.
Ostroga prawdopodobnie została zgubiona na zejściu ze skarpy lub podczas pospiesznej jazdy na jej szczycie, a potem zsunęła się przez setki lat kilka metrów w dół.
Poszukiwania przedmiotów może odbywać się wyłącznie za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz właściciela lub zarządcy terenu – w przypadku lasów państwowych jest nim właściwy terytorialnie nadleśniczy.