Dziś rozpoczynają się 16. Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. O miano najlepszej reprezentacji Starego Kontynentu powalczą 24 drużyny. Polacy na inaugurację zagrają 14 czerwca ze Słowakami, 19 czerwca z Hiszpanami, a 23 czerwca ze Szwedami.
– Wyjście z grupy to cel minimum – powiedziała na antenie Radia Kielce wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Anna Krupka.
– Życzyłabym sobie występu naszej drużyny w półfinale, choć zdaję sobie sprawę, że przy tak bardzo wyrównanym i wysokim poziomie wszystkich zespołów europejskich, będzie to trudne – dodała.
W ocenie wiceminister, faworytami rozgrywek są Anglia, Francja, Hiszpania i Niemcy, choć jak zaznaczyła, mogą zdarzyć się niespodzianki. Dodała, że Polsce także nie brakuje utalentowanych zawodników.
– Na pewno w naszej reprezentacji gra wielu znakomitych piłkarzy, którzy na co dzień występują w liczących się, europejskich klubach i odgrywają tam znaczącą rolę. Jednak moim zdaniem w grze zespołowej, jaką jest piłka nożna od wybitnych indywidualności ważniejsza jest synergia graczy, która pozwala także z przeciętnych zawodników stworzyć wybitnych zespół. Obserwowaliśmy już takie sytuacje w historii Euro – mówiła wiceminister. Wyraziła nadzieję, że Polacy także zaprezentują w nadchodzących rozgrywkach ducha zespołowego, a wysoką dyspozycję pokaże Robert Lewandowski.
W odniesieniu do tegorocznej formuły turnieju, który odbywa się w 11 miastach Europy, wiceminister Anna Krupka zauważyła, że to umożliwia wielu miastom uzyskanie zaszczytnego tytułu gospodarza rozgrywek, a kibicom daje możliwość oglądania zawodów bez dalekich podróży. Zauważyła jednak, że nieustanne podróże mogą być z kolei uciążliwe dla zawodników, a to może nie pozostać bez wpływu na ich formę.
Wiceminister zaprosiła też chętnych do wspólnego kibicowania Polakom podczas meczu z Hiszpanią 19 czerwca. Wtedy na stadionie PGE Narodowy zostanie uruchomiona strefa kibica.
– Wystarczy wejść na stronę PGE Narodowego, pobrać darmowy bilet i przyjść by razem przeżywać ogromne, sportowe emocje. Będą temu towarzyszyły różne atrakcje kulturalne i edukacyjne, w tym występy znanych artystów. Oczywiście kibicowanie będzie się odbywać przy zachowaniu dystansu, zajętych będzie mogła być połowa miejsc na trybunach. Będzie można też zaszczepić się jednodawkową szczepionką bez konieczności wcześniejszej rejestracji – dodała wiceminister.
Anna Krupka odniosła się też do I Forum Polskiego Boksu w Kielcach, w którym uczestniczyło prawie 300 osób: medaliści, szkoleniowcy i sędziowie. – To ważna inicjatywa dla popularyzacji pięściarstwa w Polsce. Mam nadzieję, że będzie kontynuowana – mówiła wiceminister. Anna Krupka i dodała, że szczególnie kibicuje pięściarzom.
-To sport bardzo mi bliski i podejmowałam wielokrotnie działania na rzecz rozwoju polskiego boksu. W tym roku rekordowe pieniądze z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zostały przekazane na przygotowania do igrzysk i innych ważnych zawodów, ale także na szkolenie młodzieży. Skutki naszych działań pojawią się w jakiejś perspektywie czasowej. Już dziś jednak widać, że polityka Polskiego Związku Bokserskiego, który postawił na szkolenie młodzieży, przynosi efekty – zaznaczyła.