„Legendarna komnata” – to tytuł wystawy multimedialnej, która na stałe zagościła w Podziemnej Trasie Turystycznej w Sandomierzu. To nowość, która ma przyciągać turystów i mieszkańców. Do tej pory w sandomierskich podziemiach nie było ekspozycji, wykorzystującej multimedia.
Pomysł polega na tym, że w jednej z komnat, na ścianach wiszą żywe obrazy. Są to nagrania przedstawiające najbardziej znane historyczne i legendarne postacie związane z Sandomierzem. Każda z nich na ekranie wykonuje czynność, z którą jest najbardziej kojarzona.
Książę Henryk Sandomierski prezentuje swój miecz, Marcin z Urzędowa zajmuje się ziołami, Mikołaj Gomółka komponuje utwory, Stanisław Bartolon przygotowuje leki, bł. Wincenty Kadłubek spisuje swoją kronikę, Jacek Odrowąż trzyma w ręku orzechy, które sprowadził z Włoch do Sandomierza, do dziś nazywane „jackami”. Na ścianie głównej jest Halina Krępianka. Według legendy dziewczyna podstępem wprowadziła Tatarów do podziemi i razem z nimi zginęła ratując Sandomierz przed kolejnym najazdem. Ten obraz łączy żywą postać z animacją, na której widać jak dziewczyna przeprowadziła cały swój plan.
W centralnej części sali znajduje się tablica multimedialna, a na niej z lotu ptaka można zobaczyć, pod którymi kamienicami i ulicami na starówce przebiega podziemna trasa turystyczna. Oprócz tego umieszczono tam ciekawostki, jak np. ile schodów prowadzi do podziemi (364) oraz, że panuje tam temperatura 11 stopni Celsjusza.
Grzegorz Bańkowki, twórca wystawy multimedialnej powiedział, że pomysł został zaczerpnięty z serii filmów o Harrym Potterze, w których można zobaczyć żywe obrazy. Podróżując po świecie twórca zobaczył wiele wystaw multimedialnych, które mu się spodobały, a ponieważ w Sandomierzu brakowało takiej ekspozycji, postanowił stworzyć coś, co na nowo przyciągnie ludzi do podziemi. Aktorami żywych obrazów są mieszkańcy Sandomierza, część z nich to członkowie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej .
Wojciech Dumin, dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury uważa, że wystawa multimedialna uatrakcyjni podziemną trasę turystyczną, a zarazem przybliży historię i legendy sandomierskie. To oferta nie tylko dla dzieci, ale i dla osób dorosłych, ponieważ wystawa w sposób skondensowany prezentuje ciekawe postacie, które miały wpływ na Sandomierz i życie mieszkańców.
Burmistrz Marcin Marzec stwierdził, że nowa wystawa to preludium do kolejnych zmian, jakie czekają podziemną trasę turystyczną. Pandemia opóźniała plany z tym związane. Burmistrz zapewnia, że w najbliższej przyszłości zwiedzanie podziemi będzie oparte przede wszystkim na multimediach.
Z okazji Dnia Dziecka zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej będzie we wtorek (01.06.) bezpłatne, bilety kupować będą tyko dorośli. Podziemia będą czynne od 9.00 do 18.30.
Podziemną trasę turystyczną odwiedza rocznie około 200 tysięcy osób. W ubiegłym roku z powodu epidemii było ich 60 tys.