Do Muzeum Narodowego w Lublinie trafił cenny skarb. Chodzi o ponad 500 srebrnych monet arabskich oraz 30 elementów srebrnej biżuterii.
– Wszystko datowane jest na II połowę X wieku, czyli czasy Mieszka I lub Bolesława Chrobrego – mówi kierownik Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Lublinie, dr Marcin Gapski. – W tym czasie monety arabskie były dosyć popularnym pieniądzem na terenie całej Europy Środkowo-Wschodniej. Ale poza monetami mamy też wspaniały przykłady biżuterii: zawieszki, zwane lunulami czy zausznice (kolczyki). Przedmioty te należały na pewno do osób wywodzącej się z elity ówczesnego społeczeństwa. Ponadto mamy srebrny drut oraz inne drobne fragmenty srebra, które prawdopodobnie stanowiły półfabrykaty do dalszej produkcji biżuterii.
Skarb został znaleziony w latach 30. XX wieku w okolicach Pińska, na terenie Białorusi. Później stał się własnością lubelskiego kolekcjonera prof. Edwarda Soczewińskiego, a niedawno został zakupiony od jego spadkobierców przez Muzeum Narodowego w Lublinie.
Muzealia poddawane są konserwacji i analizie specjalistów. Po zakończeniu prac skarb będzie można oglądać w formie wirtualnej wystawy. Za trzy lata ma trafić do zbiorów Muzeum Ziemi Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej, które powstaje przy placu Litewskim w Lublinie.