Pięć najbardziej niebezpiecznych przejść dla pieszych w Sandomierzu zostanie przebudowanych i oznakowanych w taki sposób, aby zmniejszyć ryzyko zdarzeń drogowych. Gmina i powiat starają się o pieniądze na ten cel z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Cztery wnioski przygotowało starostwo, dotyczą one poprawy bezpieczeństwa na dwóch zebrach znajdujących się na ulicy Wojska Polskiego przy Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich oraz przy bursie szkolne w sąsiedztwie dworca autobusowego.
Przebudowane zostanie także przejście dla pieszych na ulicy Mickiewicza obok cmentarza katedralnego. Jak informuje starosta Marcin Piwnik, inwestycja w tym miejscu dotyczyłaby m.in. remontu chodnika przed cmentarzem. Powiat chce także poprawić bezpieczeństwo na przejściu dla pieszych obok nowego przedszkola przy ulicy Armii Krajowej, gdzie będzie dodatkowe oznakowanie i lepsze oświetlenie tego miejsca.
Miasto z kolei zamierza zmodernizować przejście dla pieszych znajdujące się na skrzyżowaniu ulic Dobkiewicza i Schinzla koło szpitala, pętli autobusowej i przystanku. Jest tam duży ruch pacjentów, ponadto jeżdżą karetki i inne pojazdy. Gmina ubiega się o dofinansowanie zakupu aktywnych znaków drogowych – oznaczających przejście dla pieszych, które zamontowane byłyby nad zebrą jednocześnie doświetlając obszar przejścia.
Jak informuje burmistrz Marcin Marzec, w ramach zadania przewiduje się również wykonanie remontu nawierzchni ulicy Schinzla na długości do 100 metrów, wykonanie przejścia dla pieszych w kolorach kontrastowych, bardziej widocznych dla kierujących i pieszych, z czerwonym tłem oraz zastosowanie tzw. szorstkiej nawierzchni na odcinkach ok. 20 metrów przed przejściami. W sytuacjach awaryjnych zapewni to skuteczniejsze hamowanie pojazdów. Maksymalna wysokość dofinansowania na ten cel z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wynosi 200 tys. zł. W przypadku uzyskania dotacji prace związane z przebudową przejść mogły się rozpocząć we wrześniu.
W powiecie sandomierskim na drogach należących do starostwa ma dojść do modernizacji przejść dla pieszych w sumie w ośmiu miejscach – po jednym w każdej gminie. Znajdują się one przeważnie w sąsiedztwie remiz strażackich, kościołów, sklepów i innych bardziej ruchliwych obszarach.
Wybór miejsc, które mają zostać poddane modernizacji poprzedzony był konsultacjami z Komendą Powiatową Policji w Sandomierzu.