Lada dzień należy się spodziewać decyzji o wpisaniu koprzywnickich bziuków na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Bziuki to tradycja związana z wieczorną liturgią Wielkanocną odbywającą się wokół kościoła Matki Bożej Różańcowej w Koprzywnicy. Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej wydmuchują wtedy potężne, kilkumetrowe słupy ognia.
W ten sposób oświetlają drogę kapłanowi niosącemu monstrancję.
Listę prowadzi Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.
– Wniosek przeszedł weryfikację i otrzymał pozytywną ocenę komisji, czeka tylko na podpis ministra kultury. Wpisanie bziuków na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego da nam jakby wyłączność na tę tradycję. Wiemy, że w różnych częściach kraju pojawiły się próby bziukania, ponieważ podpatrzono technikę wydmuchiwania ognia u naszych strażaków. Gdy znajdziemy się na liście to będzie potwierdzenie, że bziuki są tylko i wyłącznie nasze – powiedziała Aleksandra Klubińska burmistrz Koprzywnicy
Przygotowanie wniosku było żmudną pracą, w którą zaangażowali się mieszkańcy, wiele środowisk i instytucji. Koordynatorem tych prac był Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Koprzywnicy przy ścisłej współpracy z Ochotniczą Strażą Pożarną oraz Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.
Jak powiedział Krzysztof Pitra, dyrektor domu kultury przygotowując dokumenty najważniejsze było to, aby dotrzeć do najstarszych wzmianek na temat bziukania. Przeanalizowano księgi parafialne, czasopisma oraz Internet.
– Badania trwały ponad pół roku. W dokumentach kościelnych najstarsze informacje o bziukaniu pochodzą z 1948 roku, ale według podań ustnych, ta tradycja jest znacznie starsza i zdecydowanie powstała w Koprzywnicy – stwierdził dyrektor.
Wpis na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego to przede wszystkim prestiż i promocja. Nie wiążą się z tym żadne dodatkowe pieniądze. Koprzywnickie bziuki będą pierwszą pozycją z województwa świętokrzyskiego, która znajdzie się w tym zestawieniu.
Obecnie widnieje na niej 32 pozycji m.in. pochód Lajkonika, Barbórka górników węgla kamiennego na Górnym Śląsku, procesja Bożego Ciała w Łowiczu, wyścigi kumoterek, czy flisactwo ulanowskie.
Krajowa lista powstaje na podstawie Konwencji UNESCO, którą Polska ratyfikowała w 2016 roku i dotyczy ochrony tych dóbr.