Grzegorz Król to rzeźbiarz ludowy z Końskich, który z drewnianych kłód wydobywa postacie świętych, Jezusa Chrystusa i wiejskich grajków. Twórca rzeźbi od najmłodszych lat, głównie sceny religijne, wiejski scenki rodzajowe, ale i świętych: Floriana, Zygmunta, czy Franciszka.
Zanim artysta rozpocznie pracę nad konkretną postacią, wcześniej zdobywa wiedzę na jej temat. Czyta żywoty świętych i ogląda ikonografię.
– Przed domem stoi postać Świętego Zygmunta. W jego życiu miała miejsce niechlubna historia, bo za namową drugiej żony zamordował syna z poprzedniego małżeństwa. Za karę został utopiony w studni – opowiada rzeźbiarz.
Postać świętego Zygmunta stoi przy studni. Jest obleczona w królewskie szaty. Jak mówi Grzegorz Król, praca nad świętymi, czy nad scenami męki pańskiej jest dla niego formą modlitwy, która przynosi wytchnienie.
Oprócz tworzenia pojedynczych figur, rzeźbiarz podejmuje się też wykonania wielofigurowych scen, czy ołtarzy. Pierwszy stworzył w Pilczycy. Jak przyznaje jest to największym rzeźbiarskim wyzwaniem.
– Najtrudniej jest wydobyć z klocka drewna ogólny zarys kompozycyjny. Praca nad detalami jest już znacznie łatwiejsza – mówi.
Twórca otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in. brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Grzegorz Mirosław Król urodził się w 1953 roku. Rzeźbiarstwem zaczął się zajmować w 1967 roku, a zadebiutował w 1973 roku w Toruniu, biorąc udział w konkursie „Mikołaj Kopernik w rzeźbie ludowej”. W 1982 roku został członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
W swych pracach podejmuje tematykę religijną i świecką. Specjalizuje się w tworzeniu rzeźb pełnych pojedynczych i wielofigurowych oraz reliefów. Najczęściej wykorzystywanym przez artystę materiałem jest lite drewno, z którego powstają dzieła różnej wielkości. Dorobek artysty obfituje również w kamienne kompozycje rzeźbiarskie, np. relief znajdujący się w kościele w Pilczycy.
W jego twórczości dominuje tematyka wsi. Inspiracją są sceny z lat młodości. Ukazuje on dawne obyczaje, pracę na roli, ginące profesje, a także sposoby spędzania wolnego czasu. Obok dzieł o tematyce świeckiej pojawiają się też takie, które nawiązują do motywów religijnych, m.in. figury świętych i sceny biblijne. W kręgu zainteresowań artysty jest także malarstwo. O kunszcie twórcy świadczy szeroki wachlarz technik, które wykorzystuje w swojej pracy, malując na płótnie, desce, sklejce oraz szkle.
Jest laureatem wielu nagród. Jego dzieła od lat znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych: Muzeum Narodowym w Kielcach, Muzeum Wojska w Białymstoku, Muzeum Częstochowskim, Muzeum Etnograficznym w Krakowie i Toruniu, Muzeum Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach, Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, Museum Europäischer Kulturen Staatliche Museen zu Berlin oraz w Kościele św. Zbawiciela w Augsburgu-Göggingen w Niemczech.