Jajko to jeden z symboli Wielkanocy, który nawiązuje do nowego życia i odrodzenia. Wielkanocne pisanki są robione z jaj kurzych, smacznych i łatwo dostępnych. Jednak w świecie przyrody na tle jaj innych gatunków ptaków, te kurze często wypadają po prostu blado.
Doktor Jarosław Sułek, ornitolog, mówi, że jajo kury pod względem swoich rozmiarów jest ptasim średniakiem. Ekspert zaznacza, że posiadaczem największych jaj na ziemi był wymarły 700 lat temu struś madagaskarski.
– Jego waga była porównywalna do wagi konia, czy krowy i wynosiła około 500 kilogramów, natomiast jajo strusia madagaskarskiego ważyło nawet 12 kg i było wielkości wiadra. Na drugim biegunie pod względem rozmiaru jaj znajduje się obecnie żyjący na ziemi koliberek hawański. Jego jajeczko ma wielkość ziarnka grochu – wyjaśnia ornitolog.
Jarosław Sułek podkreśla, że natura często sama tworzy ptasie pisanki. Kolory na skorupce mają zwykle funkcję ochronną.
– Najbardziej kolorowe są jaja ptaków, które są najbardziej narażone na atak drapieżników. To między innymi jaja czajki, czy przepiórki, które są składane na ziemi, a swoją kolorystyką przystosowują się do podłoża. Natomiast skorupki jaj ptaków, które gniazdują w dziuplach lub norach, posiadają jaśniejsze skorupki – tłumaczy ornitolog.
Ekspert zaznacza, że niezwykłym talentem, a wręcz fenomenem przy składaniu jaj wykazuje się kukułka, która podrzuca swoje jaja innym gatunkom ptaków. Zagadką do tej pory nierozwiązaną przez świat nauki jest zdolność kukułki do składania jaj w różnych kolorach. Dzięki temu może dopasować barwę skorupki do koloru jaj gatunku, któremu podrzuci swoje potomstwo. Pisklę kukułki wylęga się jako pierwsze i wyrzuca z gniazda inne jajka. W ten sposób pozbywa się konkurencji do pokarmu.