Trzy wczesnośredniowieczne groty strzał do łuku znaleźli pasjonaci historii w Zawichoście, podczas prac poszukiwawczych prowadzonych za pomocą wykrywaczy metali.
Znalezisko jest interesujące m.in dlatego, że być może pozwoli na określenie miejsca bitwy, która rozegrała się 19 czerwca 1205 roku pomiędzy wojskami polskimi a ruskimi. Jest hipoteza, że groty strzał pochodzą właśnie z tej bitwy.
– Gdyby udało nam się dokonać jej lokalizacji, to byłaby sensacja archeologiczna, ponieważ była to jedna z najważniejszych bitew dla polskiej historii, ale niestety zapomniana – powiedział Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „Szansa”, którego członkowie przeszukują Zawichost wraz ze Stowarzyszeniem „Wspólne Dziedzictwo”.
Dwa znalezione groty strzał są typu wschodniego, a jeden typu europejskiego. Ich stan jest niezły. Znaleziono je na podłożu piaskowym, a piach dobrze konserwuje. Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz podkreśla, że odkrycie trzech grotów jest zdarzeniem wyjątkowym także dlatego, że nawet w Sandomierzu najeżdżanym w przeszłości przez Tatarów znaleziono pięć grotów, a więc niewiele więcej. Poszukiwania w Zawichoście trwają. Groty zostały przekazane do delegatury Urzędu Ochrony Zabytków w Sandomierzu w celu zbadania i opracowania.
Bitwa pod Zawichostem była jedną z najważniejszych batalii stoczonych w XIII wieku. Skończyła się zwycięstwem wojsk polskich. Kolejną tak spektakularną bitwą była dopiero ta, stoczona pod Grunwaldem w 1410 roku. Do tej pory o bitwie pod Zawichostem wiadomo tylko, że stoczono ją w pobliżu Wisły, ale dokładne miejsce nie jest znane.
Pasjonaci historii oprócz grotów znaleźli w Zawichoście także wiele innych przedmiotów z różnych epok m.in. z okresu rzymskiego, nowożytnego oraz z wczesnego średniowiecza. Są to przedmioty codziennego użytku, biżuteria, guziki oraz numizmaty.
Więcej na temat znalezisk członkowie stowarzyszeń chcą powiedzieć dopiero wtedy, gdy zostaną przebadane przez specjalistów.