Bazylia kojarzy się głównie jako przyprawa podkreślająca smak dań kuchni włoskiej, ale to zioło ma także liczne właściwości lecznicze. Surowcem prozdrowotnym jest olejek bazyliowy pozyskiwany z całej rośliny.
Bazylia poprawia trawienie, zmniejsza nadmierną fermentację w jelitach, działa rozkurczowo, moczopędnie, przeciwzapalnie, przeciwdepresyjnie, odkażająco i odświeżająco.
Iwona Stanek, nauczycielka przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu powiedziała, że bazylia ma także bardzo dużo makro- i mikro elementów: magnez, żelazo, wapń, fosfor, potas i cynk, zawiera również witaminy A, E i C oraz kwas foliowy.
Świetnie komponuje się z potrawami znanymi z Włoch, ale można ją również śmiało dodawać do lemoniady, do koktajli oraz do letnich sałatek, ponieważ nadaje odczucie orzeźwienia – dodała Iwona Stanek.
Bazylia jest rośliną jednoroczną, można uprawiać ją w gruncie, jak i w doniczkach. Sięga do 50 cm wysokości, ma charakterystyczny zapach. W Polsce najczęściej spotyka się odmiany: bazylia pospolita, cynamonowa, cytrynowa, grecka, a także czerwona.