XI-wieczne grodzisko położone na obrzeżu Wiślicy będzie poddane rewitalizacji. To bardzo cenne pod względem historycznym i naukowym miejsce. Prace archeologiczne prowadzone w latach 1949-1960 wykazały istnienie pierwszego grodu już w XI wieku. Wykopaliska odsłoniły plan zabudowy domów i ulic, zbiornik na wodę oraz studnię wykutą w skale.
Zgodnie z zapowiedzią władz Wiślicy, inwestycja w grodzisku rozpocznie się już w tym roku. Pierwszy etap rewitalizacji zakłada uporządkowanie terenu, w tym usunięcie chwastów i drzew.
Jak informuje Jarosław Jaworski, burmistrz Wiślicy, prace prowadzone pod okiem archeologa będą polegały na odtworzeniu przebiegu ścieżek pieszych w formie drewnianych podestów po koronie wału, odbudowę średniowiecznej studni oraz wykutej w skale cysterny na wodę.
Grodzisko zostanie także ogrodzone. Nie będzie jednak rekonstrukcji budynków, domów i palisady na grodzisku oraz bramy. Tak zadecydował Narodowy Instytut Dziedzictwa i Wojewódzki Konserwator Zabytków z uwagi na zbyt dużą ingerencję w zabytkowy obiekt.
– Nie jesteśmy usatysfakcjonowani ostatecznymi rozstrzygnięciami instytucji. Były inne plany, na które liczyliśmy. Nie mniej jednak, cieszymy się, że przynajmniej w takim zakresie, w jakim zostały zatwierdzone, będą realizowane – zaznacza.
Burmistrz dodaje, że inwestycja ta w znaczący sposób poprawi wizerunek miasta. Ma być symbolem wpisującym się w krajobraz Wiślicy i całego Ponidzia. Jarosław Jaworki liczy, że w przyszłości uda się zrealizować ten zamierzony, pierwotny plan.
– Poprzez prace chcemy podkreślić i nawiązać, jak ważnym historycznie obiektem była Wiślica. W 2019 roku ten obiekt uzyskał status pomnika historii. Chcemy się tym chwalić, zadbać również o to miejsce, żeby dla naszych mieszkańców, ale również dla odwiedzających gminę turystów można było to wyeksponować, pokazać – zaznacza.
Zakończenie prac przewidziane jest na kwiecień 2023 roku.
Rewitalizacja Wiślicy obejmuje trzy zadania: modernizację grodziska, terenów rekreacyjno-sportowych nad Nidą oraz modernizację i adaptację budynku gimnazjum na Gminne Centrum Kultury. Prace będą prowadzone w tym samym czasie. Ich wartość to około 6 mln zł.
Gród w Wiślicy był założony przez Bolesława Chrobrego. Pełnił funkcję obronną. Z Pragi przez Wiślicę prowadziła droga handlowa na Ruś Kijowską w związku z tym Wiślica była wówczas ważnym centrum gospodarczym, ale również i kulturowym. Gród wielokrotnie był niszczony i palony, ponieważ pełnił strategiczne znaczenie militarne, był obiektem częstych najazdów Rusinów czy Tatarów.
Grodzisko położone jest pośród łąk, około 600 metrów na południowy wschód od centrum i zarysem przypomina trójkąt. Było otoczone wałem o konstrukcji rusztowej o wys. 4 metrów, a także kamiennym murem o długości 440 metrów.