W Sielpi ma powstać muzeum multimedialne na wzór Centrum Nauki Kopernik, a także kanał kajakowy z Sielpi do Maleńca. To jedne z planów strategicznych rozwoju gminy.
Obecnie trwa rewitalizacja zbiornika w Sielpi, czyli oczyszczanie i powiększenie kąpieliska, ale włodarze gminy już planują co będzie kolejną atrakcją w tym miejscu. Jak mówi burmistrz Krzysztof Obratański, dokumentacja na odnowę muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi jest już przygotowana. Wystawa będzie prezentowana w jednym z budynków Muzeum Zagłębia Staropolskiego.
– Interaktywne muzeum przy użyciu modeli maszyn i nowoczesnych technik audiowizualnych pokaże młodym ludziom jak człowiek dochodził od prostych narzędzi do skomplikowanej technologii – mówi burmistrz.
W muzeum przedstawiona zostanie ścieżka rozwoju techniki od prostych narzędzi, których używał człowiek w neolicie, do czasów rewolucji przemysłowej. Dzieci za pomocą dźwigni i interaktywnych zabawek, czy modeli poznają prawa fizyki, dynamiki, czy hydrotechniki. Dodatkowo historia przemysłu zostanie zaprezentowana w formie prezentacji audiowizualnych.
Kolejną inwestycją w muzeum będzie rewitalizacja podziemnego kanału, który w XIX wieku prowadził wodę do wnętrza zakładu i napędzał ciąg maszyn. Kanał do 2015 roku wykorzystywany był jako miejsce do spływu kajakowego, ale obecnie wymaga gruntownego remontu. Jak wspomina Magdalena Weber przewodniczka świętokrzyska, która miała możliwość spływu kanałem, to była duża atrakcja Sielpi.
– Woda wydostaje się z zakładu zasklepionym fragmentem kanału. W jego wnętrzu zaczęły zachodzić procesy krasowe i można podziwiać sople zwisające ze stropu – mówi.
Kanał ma długość czterech kilometrów i z Sielpi prowadzi rzeką Czarną do Rudy Malenieckiej.