Błotniaki to gatunki ptaków, które upodobały sobie Ponidzie, jednak wymagają szczególnej troski i opieki. Dlatego wpisują się w zainaugurowany przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych projekt, który ma przywrócić warunki siedliskowe dla zagrożonych wyginięciem ptaków objętych ścisłą ochroną.
Jak informuje Marcin Słoma z Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, na Ponidziu wyróżnia się dwa gatunki błotniaków: stawowy i łąkowy. Swój azyl ptaki znalazły w Umianowicach w obrębie delty Nidy.
– Mają tam dogodne miejsce zarówno do gnieżdżenia się, jak i do żerowania. To jedne z nielicznych gatunków ptaków szponiastych, które regularnie gnieżdżą się na ziemi i tylko na ziemi. Do zakładania gniazd wybierają obszary trzcinowisk, turzycowisk, polują na bardziej otwartych obszarach – zaznacza.
Niełatwo wyróżnić konkretny gatunek błotniaka. Błotniak stawowy zamieszkuje bagna i wydmy, błotniak łąkowy – pola i łąki. Często polują w charakterystyczny sposób.
– Latają skośnie pod wiatr na lekko uniesionych skrzydłach na kształt litery V. Rozpiętość skrzydeł wydaje się duża, przekracza metr, metr dwadzieścia w przypadku błotniaka stawowego. To ptak o smukłej sylwetce wielkości popularnego myszołowa – dodaje Marcin Słoma.
Na Ponidziu występuje kilka par błotniaków. Najliczniejszy jest błotniak stawowy. To długo żyjące gatunki. Żywią się drobnymi gryzoniami. Podobnie jak sowy, podczas polowania posługują się nie tylko wzrokiem, ale też słuchem.