Dziś poznamy decyzje rządu w sprawie ewentualnego poluzowania obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa.
Przedstawiciele rządu podkreślają, że stabilna sytuacja wskazuje na możliwość poluzowania pewnych ograniczeń w sferze gospodarczej w naszym kraju.
– Trzeba iść w kierunku lekkiego rozluźnienia pewnych obostrzeń, które do tej pory obowiązywały – powiedział w czwartek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. Jak zastrzegł, „musi to być jednak niezwykle ostrożny proces”.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że rząd rozważa otwarcie galerii handlowych. Główny doradca premiera do spraw COVID-19 profesor Andrzej Horban mówił w Polskim Radiu, że gospodarkę należy odmrażać, ale powoli. Podkreślał, że jeśli społeczeństwo zrozumie, że maski i dystans chronią, to poluzowanie może być szybsze. Dlatego przedstawiciele nie wszystkich branż będą dziś mieli powody do radości. Raczej też się nie należy spodziewać decyzji o szybszym powrocie starszych dzieci do szkół. W ubiegłym tygodniu po feriach zimowych w ławkach zasiedli uczniowie klas I-III szkół podstawowych.
Dziś (czwartek) rząd ma przedstawić informację na temat zasad bezpieczeństwa epidemicznego, które będą obowiązywały od 1 lutego. Poinformował o tym wczoraj rzecznik rządu Piotr Müller.
Dworczyk pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy obecne obostrzenia zostaną poluzowane czy utrzymane, ocenił, że „trzeba patrzeć z ostrożnym optymizmem w przyszłość”. Zapowiedział, że „trzeba iść w kierunku lekkiego rozluźnienia pewnych obostrzeń, które do tej pory obowiązywały”. – Ale musi to być niezwykle ostrożny proces, bo nie możemy zamykać oczu na to, co dzieje się w innych krajach europejskich – zastrzegł.
Zdaniem szefa KPRM, „wyniki zachorowań i sytuacja pandemiczna w Polsce w stosunku do wielu naszych partnerów zagranicznych nie jest zła, ale jednak nie możemy zapominać o tym, co dzieje się w innych krajach Unii Europejskiej”.
Obecne obostrzenia epidemiczne obowiązują do 31 stycznia. Do końca miesiąca zamknięte pozostaną między innymi: hotele, restauracje, siłownie, galerie handlowe i stoki narciarskie.