158 lat temu, 22 stycznia 1863 roku, Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego rozpoczęło się powstanie styczniowe, największy w XIX wieku polski zryw narodowy. Przypominają o nim wydarzenia, które odbywają się także w naszym regionie.
SANDOMIERZ
W Sandomierzu odbędą się dzisiaj uroczystości 158. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. O godzinie 17.30 zostaną złożone wiązanki kwiatów na grobach trzech powstańców – Ignacego Marynowskiego, Lamberta Nejmarka i księdza Tomasza Sokalskiego, którzy spoczywają na cmentarzu katedralnym.
Następnie w kościele św. Józefa o godzinie 18 rozpocznie się msza w intencji powstańców styczniowych. Na zakończenie główny organizator uroczystości poseł PiS Marek Kwitek przypomni najważniejsze wydarzenia oraz postaci z czasów powstania na Ziemi Sandomierskiej. Parlamentarzysta w rozmowie z Radiem Kielce podkreślił ogromne zaangażowanie mieszkańców w zryw narodowy z 1863 roku, wielką rolę duchowieństwa sandomierskiego oraz kleryków. Zaznaczył, że należy się im hołd i pamięć.
– To przecież mieszkańcy tej ziemi prowadzili walkę. Ona była nierówna, ale bohaterska. Dla nich najważniejsza była kwestia dobra publicznego i ojczyzny. Ci ludzie powinni być wzorem dla młodzieży, której często brakuje autorytetów i bohaterów. Tamci młodzi ludzie nie kalkulowali, tylko szli na bój, bo tak nakazywał im obowiązek patriotyczny i wychowanie. Ginęli, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce – powiedział poseł Marek Kwitek.
Po mszy nastąpi symboliczne złożenie kwiatów pod krzyżem stojącym obok kościoła św. Józefa. Krzyż stanął w tym miejscu 16 sierpnia 1861 roku. Przypominał wydarzenia warszawskie sprzed powstania. Napis na nim głosił: „Pamięci ofiar poległych w dniu 25 i 27 II i 8 IV 1861 roku w Warszawie – miłość, równość i braterstwo Polaków”. Pamiątkowy krzyż z koroną cierniową był symbolem cierpienia polskiego narodu, uroczyście poświęcił go biskup sandomierski Józef Juszyński. Podobne krzyże z religijno-patriotycznymi emblematami postawione zostały w kilkudziesięciu parafiach diecezji sandomierskiej. Był to wyraz solidaryzmu i upamiętnienia poległych Polaków w Warszawie, którzy zginęli podczas manifestacji, w starciach z rosyjskim wojskiem.
STARACHOWICE
Od dziś do niedzieli będą trwały główne obchody 158. rocznicy powstania styczniowego. Ze względu na obowiązujące restrykcje pandemiczne będą jednak ograniczone.
Dziś (piątek) w Szydłowcu o godzinie 15, przed tablicą upamiętniającą narodowy zryw zostaną złożone kwiaty, a pół godziny później rozpocznie się msza w intencji jego bohaterów w kościele pw. św. Zygmunta.
Drugi dzień obchodów (sobota) rozpocznie się mszą świętą o godzinie 8 w kościele w Suchedniowie. Potem przed „Krzyżem Przedpowstańczym” złożone będą kwiaty i zapalone znicze.
O 10.30 powstańcy zostaną także upamiętnieni w Bodzentynie. Kwiaty będą złożone przed tablicą na górnym rynku.
Część uroczystości odbywała się będzie równolegle w Kierzu Niedźwiedzim w gminie Skarżysko Kościelne. O godzinie 11 przy mogile powstańczej delegacje złożą kwiaty i zapalą znicze.
Z kolei po południu pamięć bohaterów zostanie przywołana w Mircu. O 15 uczestnicy spotkają się przy grobie Józefa Prendowskiego oraz przy Pomniku Niepodległości.
Niedzielne uroczystości skoncentrują się w Wąchocku. Najpierw złożone zostaną kwiaty przy pomniku generała Mariana Langiewicza, w południe zostanie odprawiona msza święta w kościele ojców cystersów.
W tym roku, po raz pierwszy od 28 lat, ze względu na obostrzenia sanitarne nie odbędzie się Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych z Suchedniowa do Bodzentyna.