Kazimierza Wielka powiększyła się o 81 hektarów. Zgodnie z decyzją Rady Ministrów od 1 stycznia tego roku granice administracyjne miasta powiększyły się o część sołectwa Słonowice. To południowe tereny gminy przy zbiorniku retencyjnym.
Jak mówi Łukasz Maderak – zastępca burmistrza, to kolejny krok w stronę uzdrowiska.
– To tereny, które stanowią tzw. obszar uzdrowiskowy, czyli strefę A – przeznaczone pod usługi lecznictwa uzdrowiskowego. Wcześniej gmina uzyskała zgodę z resortu rolnictwa na odrolnienie gruntów położonych na tym terenie. To dość duży teren, gdzie będzie można zrealizować wiele inwestycji zaznacza zastępca burmistrza.
Jednak jak dodaje, tylko 40 proc. może zostać zabudowane przez np. zakłady przyrodolecznicze, czy sanatoria oraz niezbędną infrastrukturę. Pozostały obszar to miejsce na park zdrojowy i tereny zielone. Jak dodaje, obecnie trwa rozbudowa istniejącej pływalni w Kazimierzy Wielkiej o całoroczny zewnętrzny, odkryty basen termalny wraz z niezbędną infrastrukturą oraz parkingiem, a także budową rurociągu wód geotermalnych prowadzonych do basenu z otworu chłonnego z pobliskich Cudzynowic. Gdy inwestycja zostanie zakończona gmina jeszcze raz musi przeprowadzić badanie wody, powietrza, zrobić operat uzdrowiskowy. Wówczas obszar zostanie przekształcony w Uzdrowisko Kazimierza.
Przypomnijmy, że w 2018 roku minister zdrowia Łukasz Szumowski wydał decyzję zezwalającą na prowadzenie lecznictwa uzdrowiskowego na terenie miasta. Gminie przyznany został status obszaru ochrony uzdrowiskowej, obejmujący zasięgiem oprócz samej Kazimierzy Wielkiej również trzy sąsiednie miejscowości: Cudzynowice, Słonowice i Donosy. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło właściwości lecznicze naturalnych surowców miasta i klimatu ustalając dla nowego obszaru kierunki lecznicze dotyczące chorób reumatologicznych, osteoporozy, chorób kardiologicznych i nadciśnienia.