To będą wyjątkowe ferie. Ze względu na epidemię i związane z nią obostrzenia, w województwie świętokrzyskim znacząco obniżyła się liczba organizowanych zajęć dla dzieci.
Katarzyna Nowacka, świętokrzyski wicekurator oświaty informuje, że obecnie w regionie zgłoszonych jest niespełna 50 półkolonii skierowanych do dzieci z klas I-IV.
– Porównując liczbę wypoczynków z tego roku do poprzednich lat, można stwierdzić, że jest ich zdecydowanie mniej. W ubiegłym roku było ich zarejestrowanych 111. Najwięcej, bo 35 półkolonii, organizuje Miejski Szkolny Ośrodek Sportowy w Kielcach – mówi.
Ewentualne nieprawidłowości podczas półkolonii można zgłaszać do kuratorium, dzwoniąc pod numer telefonu 512 172 140.
KIELCE I POWIAT KIELECKI
Tomasz Olesiński, dyrektor Miejskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego w Kielcach informuje, że półkolonie będą realizowane w 15 szkołach podstawowych, znajdujących się na terenie miasta.
Zgodnie z obostrzeniami, półkolonie mogą być zorganizowane tylko dla uczniów klas I-IV. Grupy nie mogą liczyć więcej niż 12 osób. W związku z zakazem przemieszczania się, uczniowie nie będą wychodzić poza placówki, na terenie których odbywają się zajęcia.
– Jeżeli dziecko jest zapisane na półkolonie do Szkoły Podstawowej nr 33 to korzysta jedynie z obiektów należących do placówki – wyjaśnia dyrektor.
Zajęcia odbywają się w formie gier i zabaw. Dla przykładu, w sali gimnastycznej są rozstawiane tory przeszkód. Jeżeli dopisze pogoda, zajęcia będą odbywać się także na boisku szkolnym. Zaplanowano także warsztaty muzyczne, teatralne i plastyczne. Liczba miejsc jest ograniczona. Rodzice, którzy chcą, aby ich dzieci skorzystały z półkolonii, powinni skontaktować się z daną placówką i zapytać o możliwość udziału. Zajęcia są bezpłatne.
Bogatą ofertę przygotował także Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach. Dla dzieci przygotowano szereg warsztatów m.in. teatralnych, plastycznych i instrumentalnych. Chętni będą mogli także dowiedzieć się więcej na temat grafiki komputerowej oraz żonglerki. W zajęciach mogą wziąć udział osoby, które są zapisane do tej instytucji. Dokładna rozpiska zajęć znajduje się na stronie MDK-u.
Ciekawą propozycję przygotowała dla dzieci i młodzieży gmina Chęciny. Burmistrz Robert Jaworski informuje, że od 7 stycznia wszyscy chętni będą mogli skorzystać z zajęć online „Kreatywnie zakręceni”.
– Warsztaty będą prowadzone codziennie. Podczas zajęć będzie można nauczyć się tańczyć, śpiewać, rysować oraz dowiedzieć się czegoś o ekologii, czy o sporcie. Zaplanowano także spotkania z teatrem online – dodaje.
Program będzie realizowany do 15 stycznia. Udział w warsztatach będzie bezpłatny. Harmonogram od poniedziałku będzie dostępny na stronie internetowej Urzędu Gminy i Miasta w Chęcinach. Tam także pojawią się wskazówki jak skorzystać z zajęć.
BUSKO-ZDRÓJ
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza na wirtualne ferie zimowe. Zapisy już się rozpoczęły. Jednak liczba miejsc jest ograniczona. Będzie jednak w czym wybierać, mówi Małgorzata Donoch z Buskiego Samorządowego Centrum Kultury.
– Od 11 do 15 stycznia, w godzinach od 11 do 13 odbywać się będą warsztaty plastyczne, czy muzyczno-ruchowe „Kosmiczna zabawa”. Będziemy wyplatać „motanki” i uczyć się czytania z nut – wymienia.
Warsztaty są bezpłatne.
– Zajęcia będą prowadzone przez komunikator zoom. Ze względu na pandemię w każdych warsztatach może uczestniczyć do 10 osób, w wieku od 7 do 10 lat. Natomiast w przypadku czytania nut od 10 lat wzwyż – dodaje.
Zgłoszenia przyjmowana są mailowo: sekretariat@bsck.busko.pl. Należy podać imię, nazwisko, telefon oraz adres mailowy. Decyduje kolejność zgłoszeń. W dniu poprzedzającym warsztaty Centrum Kultury prześle drogą elektroniczną informacje niezbędne do zalogowania. W mailu zawarte zostanie również przypomnienie o materiałach, jakimi dziecko powinno dysponować.
Plan ferii:
11.01 – Warsztaty plastyczne „Zima Pełna Koloru”
12.01 – Warsztaty „Motanki-Lalki gałganki”
13.01 – Nuty bez nudy, czyli oryginalne wirtualne warsztaty czytania nut z Czarodziejką Muzyką! – od 10 lat
14.01 – Warsztaty muzyczno-ruchowe „Kosmiczna Zabawa”
15.01 – Nuty bez nudy, czyli oryginalne wirtualne warsztaty czytania nut z Czarodziejką Muzyką! – od 10 lat.
JĘDRZEJOW I POWIAT JĘDRZEJOWSKI
Podczas tegorocznych ferii na zajęcia online zaprasza Dom Kultury w Małogoszczu. Zajęcia przygotowane przez pracowników placówki będą się odbywać na kanałach YouTube i Facebook małogoskiego domu kultury. Zaplanowano m.in.: warsztaty ekologiczne, zajęcia plastyczne, rozwijające kreatywność i warsztaty modelarskie oraz historyczne. Będzie także spektakl „Pinokio”, pokaz magii oraz zajęcia fitness i taneczne. Szczegółowy grafik znajduje się na stronie instytucji.
Na zakończenie ferii, 16 stycznia zaplanowano XVIII Powiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek „Hej kolęda, kolęda”, który także odbędzie się online. Do konkursu można się zgłaszać do 7 stycznia. Jak mówi Zbigniew Tracz, dyrektor placówki, tegoroczne zajęcia zostały tak dobrane, aby mogły wziąć w nich udział dzieci wraz rodzicami, spędzając wspólnie czas. Podczas zajęć nie zabraknie konkursów, które zwykle cieszą się dużym zainteresowaniem – dodał dyrektor.
Podczas pierwszego tygodnia tegorocznych ferii zajęcia dla swoich podopiecznych organizuje również Ognisko-Wychowawcze Caritas w Jędrzejowie. Jak informuje siostra Urszula Limanówka, z powodu trwającej pandemii to nie będą półkolonie, tylko zajęcia opiekuńcze, w których będą mogły wziąć udział tylko podopieczni placówki. 20 dzieci podczas zajęć zostanie podzielonych na trzy grupy.
KOŃSKIE I POWIAT KONECKI
W powiecie koneckim od 4 stycznia będą się odbywać zajęcia online dla dzieci i młodzieży. W Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Końskich zaplanowano warsztaty ceramiczne, zajęcia plastyczne, czy animację komputerową. Piotr Salata dyrektor instytucji informuje, że codziennie od poniedziałku do piątku o godzinie 10.00 w mediach społecznościowych domu kultury publikowany będzie film. Koneckie ferie rozpoczną zajęcia z animacji komputerowej, co będzie jednocześnie zapowiedzią otwarcia nowej pracowni w powstającym Centrum Kultury.
– W nowym budynku powstanie taka pracownia. Mamy już miejsce i potrzebny sprzęt. Zajęcia w ferie będą zapowiedzią nowej pracowni, chcemy zachęcić i pokazać, na czym będą one polegać – mówi.
Animację komputerową w Miejsko-Gminnym Domu Kultury poprowadzi Aleksander Kopański. Jak dodaje Piotr Salata wszystkie filmy tworzone będą na bieżąco, żeby testować jaki rodzaj aktywności cieszy się największym zainteresowaniem i dostosowywać ofertę do zapotrzebowania. Dotąd uczestnicy chętnie wybierali ceramikę, więc dom kultury zaopatrzy chętnych w niezbędne materiały.
– Chętnym dostarczymy do domów glinę, aby każdy mógł lepić naczynia, czy inne przedmioty. Później zrobimy z tego wystawę on-line. Zaplanowaliśmy też konkursy fotograficzne i plastyczne – dodaje.
W Końskich odbędą się też zajęcia kulinarne i muzyczne.
W Stąporkowie również zaplanowano zajęcia online. Katarzyna Sorn dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu informuje, że zaplanowano zajęcia: plastyczne, ceramiczne, muzyczne, studia piosenki oraz zajęcia w siłowni. Dla dzieci i młodzieży przygotowano konkursy i quizy w formie elektronicznej: Konkurs Plastyczny „Moje Marzenia i Plany na 2021”, „Z DEKu Puzzle” – zabawa z puzzlami z wykorzystaniem zdjęć z MGOKiS, Spacer Po Zakamarkach Kultury (zwiedzanie pracowni), Zaprojektuj Maskotkę MGOKiS (nagrodą m.in. będzie wykonanie (uszycie) maskotki ośrodka.
Harmonogram spotkań oraz regulaminy konkursów zostaną umieszczone na facebooku i na stronie MGOKiS Stąporków.
OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI
Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim nie rezygnuje z zajęć dla dzieci i młodzieży w czasie ferii. Prowadzone będą online w pracowniach Ostrowieckiego Browaru Kultury. Dyrektor instytucji Jacek Kowalczyk informuje, że w pierwszym tygodniu zaplanowano warsztaty z aktorką i piosenkarką jazzową. Spotkania teatralno-filmowe poprowadzi Katarzyna Zielińska-Jaworska, aktorka znana choćby z serialu „Brzydula”, „Żmijowisko”, czy „W głębi lasu”. Z miłośnikami muzyki spotka się, pochodząca z Ostrowca, ale mieszkająca za granicą Malwina Masternak. Piosenkarka, która ukończyła prestiżowy Berklee College of Music w Bostonie w Stanach Zjednoczonych. Ponadto osoby zainteresowane filmem, będą mogły zaczerpnąć wiedzy dotyczącej tworzenia reportażu.
Jak dodaje Jacek Kowalczyk, tradycyjnie zaplanowano także zajęcia plastyczne.
– Cała paleta ofert dotycząca tworzenia m.in. kolaży, rzeźby, ale też przygotowania prezentów dla babć i dziadków, bo już niedługo ich święto – mówi dyrektor. Dodaje, że ciekawą propozycją są także pomysły do ozdobienia własnego pokoju.
W programie są też zajęcia na organach Hammonda i warsztaty fotograficzne.
SANDOMIERZ
Placówki kultury z Sandomierza podczas ferii zimowych proponują dzieciom i młodzieży zajęcia w Internecie. Muzeum Okręgowe w ramach akcji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pn. „Ferie po królewsku online w 7 rezydencjach królewskich” zaprosi uczniów m.in. na wirtualne spacery obejmujące zwiedzanie wystaw i całego obiektu, a także na muzyczne spotkania, i czytanie legend sandomierskich. W wydarzeniach wezmą udział znane postaci ze świata filmu, teatru i telewizji – zapowiada Iwona Łukawska, pełniąca obowiązki dyrektora tej instytucji. Z naszych informacji wynika, że jedną z przewodniczek wirtualnych ferii w sandomierskim zamku stanie się aktorka Joanna Moro. Szczegóły instytucja ujawni w poniedziałek, 4 stycznia, podczas konferencji online, która będzie transmitowana z Zamku Królewskiego w Warszawie. Wezmą w niej udział przedstawiciele 7 rezydencji królewskich.
Muzeum Okręgowe opracowało także własne propozycje spędzenia wolnego czasu online podczas zimowych ferii. Zaplanowano kilka spotkań na profilu facebookowym oraz kanale YouTube tej instytucji. Pierwsze, z udziałem artystów ludowych, którzy pokażą jak wykonać kwiaty z bibuły odbędzie się 5 stycznia o godzinie 11. Z kolei 8 stycznia o tej samej porze dr Anna Kowalska-Różyłło poprowadzi prelekcję w sieci wyjaśniającą, jak przygotować komiks o miłości, zdradzie i karze, opierając się na jednej ze średniowiecznych legend. 12 stycznia o godzinie 14 wirtualnie spotka się z dziećmi sandomierski złotnik Cezary Łutowicz, który jako pierwszy wykorzystał krzemień pasiasty w biżuterii. Opowie o tym kamieniu, jako o „polskim klejnocie”.
Oprócz tego, Muzeum Okręgowe przygotowało 5 zajęć na platformie zoom, które będą się odbywać od 11 do 15 stycznia. Są adresowane do dzieci i do rodziców. Tematykę opracowano w oparciu o wystawę czasową prezentowaną w sandomierskim zamku pt. „Nieobecni – z dziejów społeczności żydowskiej w Sandomierzu”. Podczas spotkań będzie można dowiedzieć się więcej np. o żydowskich świętach, symbolice stroju oraz o wyposażeniu synagogi.
Sandomierskie Centrum Kultury z powodu epidemii także przeniosło swoje propozycje na zimowe ferie do sieci. Jak informuje dyrektor SCK Wojciech Dumin, prowadzone będą m.in. warsztaty dotyczące tworzenia komiksu, zajęcia plastyczne, quizy, konkursy wielotematyczne, warsztaty wykonywania ozdób z papieru oraz zajęcia muzyczne. Będą one polegać na nauce gry na gitarze, ukulele, instrumentach klawiszowych i perkusji. Oprócz tego, w Internecie odbywać się będą wszystkie zajęcia stałe prowadzone przez Sandomierskie Centrum Kultury, w tym próby Studia Piosenki.
Z kolei Muzeum Diecezjalne jest w trakcie przygotowania wirtualnego spaceru po Sandomierzu. Pracownicy tej instytucji będą czytać pierwszy przewodnik po tym mieście, który powstał w 1909 roku. Jego autorem był ksiądz Józef Rokoszny. Informacje będą wzbogacone fotografiami przedstawiającymi Sandomierz.
SKARŻYSKO-KAMIENNA
Są jednak takie miejsca, gdzie można się wybrać osobiście. To na przykład Muzeum im. Orła Białego, które od 1 grudnia otworzyło wystawę plenerową, na której znajduje się ponad 100 eksponatów pokazujących militaria z XX wieku. Są m.in. czołgi, samoloty, czy kuter torpedowy. Od początku ferii w cenie biletu będzie także możliwość upieczenia kiełbaski przy ognisku.
Płatne zajęcia opiekuńcze połączone z ciekawym spędzaniem wolnego czasu oferują szkoły językowe.
STASZÓW
Na brak propozycji nie będą mogły narzekać także dzieci ze Staszowa. Tamtejszy Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna – to instytucje, które przygotowały własne programy na zimowe ferie online. Jak poinformowała Ewa Kondek, zastępca burmistrza Staszowa, w sieci będzie się odbywać wiele zajęć artystycznych, m.in. zespół „Rytm” z Domu Kultury poprowadzi warsztaty wokalne. Oprócz tego, najbardziej znane postacie bajkowe będą umilały w sieci czas dzieciom. Polegać to będzie m.in. na czytaniu bajek i opowiadań, będzie wspólna zabawa, a Mikołaj będzie zadawać zagadki i poprowadzi konkursy z nagrodami.
Z kolei biblioteka staszowska zaprasza dzieci na wirtualne spotkania z książką i bajkami. Będzie można też spotkać przez Internet przedstawicieli różnych zawodów, którzy opowiedzą o specyfice swojej pracy.
Wkrótce szczegółowe programy zimowych ferii pojawią się na stronach internetowych Staszowskiego Ośrodka Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej, jak i Urzędu Miasta w Staszowie.
STARACHOWICE
Zbliżające się ferie upłyną uczniom głównie na odpoczynku w domu, a oferta dla nich koncentruje się przede wszystkim na zajęciach online. Takie propozycje mogą znaleźć dzieci i młodzież z powiatów starachowickiego. Starachowickie Muzeum Przyrody i Techniki w takiej formie promuje swoje zasoby. Na profilu placówki w mediach społecznościowych, w formie krótkich filmów będzie prezentowany eksponat miesiąca – informuje Weronika Murzyn, która odpowiada za projekt.
– Zaczniemy od działu archiwalnego, a później najciekawsze eksponaty pokażą działy przyrody i techniki. Będą więc dokumenty, prototypy STAR-ów, ale i Wielki Piec z całą konstrukcją i zapleczem maszynowym – wymienia.