„Sołdek” znów u wybrzeży Ołowianki na Motławie. Statek muzeum, jedna z ikon Gdańska i pierwszy zbudowany po wojnie rudowęglowiec, ostatnie dwa miesiące spędził w Gdańskiej Stoczni „Remontowa”. Dzięki pracom statek wypiękniał, stał się bezpieczniejszy i bardziej komfortowy dla zwiedzających.
Wymieniono poszycie, ale jak mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego, zmian było więcej.
– Odbyło się malowanie całego kadłuba, jest odnowiona nadbudówka i wyremontowane kominy. Adaptowaliśmy także, pod kątem przyszłych wystaw stałych, ładownie i to jest wyjątkowa sprawa, dlatego że musieliśmy pociągnąć nowe okablowanie i wnętrza dostosować do przyszłych wymogów. Także udrożniliśmy komunikację z ładownią dziobową, która była niedostępna – mówi dyrektor.
– Jeśli wszystko się dobrze ułoży, to już latem będziemy mogli uchylić rąbka tajemnicy i pokazać, jak wyglądają nowe wystawy – dodaje dyrektor.
– Chcemy opowiedzieć o statku, ale też czasach, kiedy pracował Stanisław Sołdek. Były to ciężkie powojenne czasy kiedy wszystkiego brakowało, ale też pionierskie lata polskiego przemysłu okrętowego – zaznaczył.
REMONT ZA PRAWIE 3 MLN ZŁ
Remont Sołdka kosztował 2,8 miliona złotych. Odbył się w ramach projektu „2 statki – wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 oraz dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podobną metamorfozę przeszedł „Vityaz”, który cumuje w Kaliningradzie.
KSIĄŻKA POŚWIĘCONA OSOBIE SOŁDKA
Uroczystość stała się również pretekstem do premiery książki poświęconej osobie Stanisława Sołdka autorstwa dr Elżbiety Wróblewskiej. Twórczyni dotarła do nieznanych dotychczas materiałów, przeprowadziła liczne rozmowy i dogłębnie zbadała życiorys stoczniowca.
– Był człowiekiem bardzo skromnym i zaangażowanym w swoją pracę. Pragnął nie sprzeniewierzyć się ślubowaniu, które złożył – opisuje autorka.
Książka będzie niebawem dostępna w sklepie internetowym muzeum.