Aktywne przejście dla pieszych powstało na ulicy Sienkiewicza w Ostrowcu Świętokrzyskim. Nowoczesne rozwiązania techniczne mają zwiększyć bezpieczeństwo na ruchliwej drodze. To już druga tego typu instalacja w mieście, ale tym razem wzbogacona o dodatkowe elementy.
Przejście znajduje się w okolicy Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego i Szkoły Podstawowej nr 1, a także Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. Artur Majcher, naczelnik wydziału infrastruktury komunalnej wyjaśnia, że ul. Sienkiewicza jest jedną z najbardziej ruchliwych w mieście.
– Są pasy biało-czerwone, w nawierzchni znajdują się doświetlenia wykorzystujące pulsujące światła. Jest też sygnalizacja, która uruchamia się, gdy pieszy dochodzi do przejścia, a od strony ul. Żeromskiego zainstalowano radar – informuje Artur Majcher.
Urządzenie pokazuje kierowcom, z jaką prędkością jadą. Mechanizm spełnia swoją rolę, ponieważ kierowcy wyraźnie zwalniają w okolicy przejścia.
Dodatkowo tablica emituje kolory zielony bądź czerwony, w zależności od tego czy kierowca jedzie zgodnie z przepisami, czy nie. Z kolei piesi, którzy zbliżają się do przejścia, mogą usłyszeć komunikat o zachowaniu szczególnej ostrożność podczas przechodzenia przez pasy.
Radna powiatowa Agnieszka Rogalińska mówi, że w okolicy mieszka od ponad 50 lat i to miejsce zawsze było ruchliwe i często uczęszczane.
– Mieszkańcy zgłaszali do mnie i kolegów z rad osiedli potrzebę zadbania o bezpieczeństwo na tym przejściu dla pieszych – mówi Agnieszka Rogalińska.
Radny powiatowy i przewodniczący rady osiedla Kuźnia Andrzej Broda mówi, że okiem byłego policjanta ocenia to miejsce jako bardzo niebezpieczne. Jest tam skrzyżowanie i zatoczka autobusowa. Na początku lat 90., kiedy przebiegała tamtędy droga krajowa nr 9, też wprowadzono innowacje na ul. Sienkiewicza.
– To właśnie w tym miejscu zastosowane były, po raz pierwszy w Ostrowcu, znaki drogowe z folią odblaskową. Przejście dla pieszych też było innowacyjne, bo wtedy zastosowano małe granulki w farbie, które świeciły – przypomina Andrzej Broda.
Dodaje, że dziś na nikim nie robi to wrażenia, ale dobrze obserwować nowe metody dbania o bezpieczeństwo pieszych.
Radny miejski Mariusz Łata, a także przewodniczący rady osiedla Sienkiewiczowskie zauważa, że dawniej ta ulica stanowiła wjazd do miasta od strony Warszawy przed wybudowaniem sieci obwodnic. W dalszym ciągu ulica jest ruchliwa, korzystają z niej głównie mieszkańcy miasta.
– Myślę, że około 1,2 tys. uczniów tutaj uczęszcza do szkół, więc mam nadzieję, że docenią to nowe przejście – mówi Mariusz Łata.
Łączny koszt modernizacji przejścia to prawie 130 tys. zł. Ostrowiecki magistrat na ten cel pozyskał ponad 80 tys. zł dofinansowania ze środków MSWiA w ramach programu „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.
.