Przyjemne ciepło, czy orzeźwiający chłód? Przegrzewanie, czy hartowanie? Którą wersję wolimy? Plusy i minusy obu rozwiązań.
Ponad połowa Polaków przegrzewa swoje mieszkania, utrzymując średnią temperaturę na poziomie 22°C i więcej – wynika z badania przeprowadzonego dla Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.
Jej eksperci rekomendują, żeby obniżyć ją o 1–2°C. Obniży to nie tylko nasze rachunki za prąd ale korzystnie wpłynie na nasze zdrowie.
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest piątek, 4 grudnia, 339. dzień roku.
Do końca roku pozostało 27 dni.
Wschód słońca: 07:29
Zachód słońca: 15:23
Dzień trwa 7 godz. 54 min. i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 8 godz. 47 minut.
Imieniny obchodzą: Barbara, Krystian oraz Benon, Bernard, Bratomiła, Bratumiła, Chrystian, Ciechosław, Ciechosława, Cieszybor, Feliks, Filip, Hieronim, Jan, Klemens, Marut, Maruta, Marutas, Melecjusz, Osmund, Piotr, Teofan
*****
Przysłowie na dziś: „Gdy w Barbarę pada – zima ostra się zapowiada”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Sztucznego Futra
Dzień Górnika
Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii
Międzynarodowy Dzień Geparda
*****
PIĄTEK, 4 GRUDNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r. – SPROWA, w gminie Słupia powiatu jędrzejowskiego. Po bitwie pod Ociesękami z oddziałów powstańczych wydzielono grupę 350 jezdnych, którzy udali się pod Szczekociny. Polacy zamierzali wywabić z miasta jazdę moskiewską, ale ta wyszła w asyście piechoty. Pod Sprową powstańcy uderzyli na konnicę moskiewską, która gnana od Szczekocin przez Markowskiego, skryła się do lasu. Przez następna godzinę trwała walka pozycyjna, aż nadciągnęły posiłki dla moskali co spowodowało wycofanie się powstańców do wsi. Tu nastąpił podział oddziału na dwie części. Pierwsza natychmiast ruszyła w kierunku Raszkowa. Już za Słupią grupa ta została zaatakowana przez moskali. Niebawem moskale zostali zaatakowani przez jazdę z drugiej grupy, ale nie mogąc mierzyć się z piechotą polskie siły wycofały się z placu.
1984 r. – WŁOSZCZOWA, strajk: zajęcia w Zespole Szkół Zawodowych zostały przez wojewodę zawieszone. Strajkujących uczniów odwiedzały delegacje księży z okolicznych parafii, siostry zakonne oraz były wiceprzewodniczący zarządy Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” Jerzy Stępień. W tym dniu uczniowie LO podjęli próbę dołączenia do uczniów w ZSZ – dyrekcja i nauczyciele LO uniemożliwili im ten zamiar. Wieczorem w kościele odbyła się msza za strajkujących – uczestniczyło około 600 osób. Strajkujący – dla potrzeb noclegowych – podzielili się w następujący sposób: I piętro chłopcy, II piętro dziewczęta.
*****
PIĄTEK, 4 GRUDNIA: W POLSCE
1522 r. – rada panów litewskich złożyła przysięgę dwuletniemu królewiczowi Zygmuntowi Augustowi jako następcy tronu wielkoksiążęcego.
1605 r. – Król Zygmunt III Waza spotkał się na błoniach krakowskich z przybyłą z Wiednia swoją przyszłą drugą żoną, arcyksiężną austriacką Konstancją Habsburżanką. Przyszła para królewska uroczyście wjechała z orszakiem do Krakowa, gdzie 11 grudnia odbył się ślub.
1926 r.:
– przywódca obozu narodowego Roman Dmowski powołał do życia Obóz Wielkiej Polski.
– założono polską ligę piłkarską.
1942 r. – z inicjatywy pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej powstała Rada Pomocy Żydom przy Delegacie Rządu RP na Kraj (kryptonim „Żegota”), mająca na celu koordynację działań prowadzonych przez Polskiego Państwo Podziemne na rzecz pomocy Żydom, eksterminowanym przez Niemców. Polska była jedynym okupowanym przez Niemców krajem, gdzie za wszelką pomoc okazywaną Żydom, groziła kara śmierci zarówno dla udzielającego pomocy, jak i dla całej jego rodziny. Symbolem bohaterskiej postawy większości Polaków pomagających setkom tysięcy Żydów stała się ośmioosobowa rodzina Ulmów z Markowej na Podkarpaciu, zamordowana bestialsko przez Niemców.
1956 r. – reaktywacja Związku Harcerstwa Polskiego.
1978 r. – w Montrealu zmarł gen. Tadeusz Kasprzycki (ur. 16 stycznia 1891 r.), komendant I Kompanii Kadrowej w 1914 r., wybitny dowódca legionowy, po śmierci Józefa Piłsudskiego minister spraw wojskowych (do 1939 r.), po wojnie pozostał na emigracji w Kanadzie.
*****
PIĄTEK, 4 GRUDNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
09:30 – Wideokonferencja prasowa z udziałem wiceministra infrastruktury Rafała Webera nt. ogłoszenia przetargu na realizację obwodnic Gostynia i Żodynia.
09:30 – Konferencja prasowa online z udziałem ministra Michała Dworczyka, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i głównego doradcy prezesa Rady Ministrów ds. COVID-19 prof. Andrzeja Horbana.
11:30 – Wideokonferencja prasowa z udziałem m.in. ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka nt. wejścia w życie pakietu deregulacyjnego dla kierowców i ułatwień związanych z nowymi przepisami.