W miniony weekend szesnastu żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyło w kwalifikacjach na kurs podoficerski „Sonda”. Egzamin z wychowania fizycznego, test z wiedzy ogólnowojskowej oraz rozmowy kwalifikacyjne decydowały o przyjęciu na szkolenie. Kwalifikacje zostały przeprowadzone przez instruktorów 10 ŚBOT na kieleckiej bukówce.
„Sonda” to kurs podoficerski, skierowany do żołnierzy-ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest dopełnieniem całej struktury szkoleniowej WOT, wpisanym między funkcjonujące już szkolenia szeregowych oraz kandydatów na oficerów w ramach kursu Agrykola.
Kurs trwa kilka miesięcy i obejmuje zajęcia praktyczne i teoretyczne, prowadzony jest przez kadrę instruktorską żołnierzy 10 ŚBOT i odbywa się na obiektach świętokrzyskiej brygady. W egzaminie końcowym uczestniczą instruktorzy z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu i Centrum Szkolenia WOT w Toruniu .
Kwalifikacje, które odbyły się w miniony weekend to początek drogi, którą rozpoczęli żołnierze OT, żeby zostać podoficerem. W sprawdzianie udział wzięło szesnastu Terytorialsów, a miejsca w kursie „Sonda” wywalczyło trzynastu z nich. Kurs rozpocznie się na początku grudnia.
Kandydaci na kurs muszą być co najmniej od roku w służbie, posiadać co najmniej średnie wykształcenie i zgodę przełożonych. Kwalifikacja rozpoczyna się od rozmowy kwalifikacyjnej i egzaminu z wychowania fizycznego. Kandydat może uzyskać dodatkowe punkty za m.in odpowiednie wykształcenie, aktywność społeczną oraz osiągnięcia w czasie służby.
To już druga edycja „Sondy” w 10 Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, która trwa nadal i uczestniczy w niej prawie 40 żołnierzy. Kwalifikacje jak i samo szkolenie odbywa się z zachowaniem reżimu sanitarnego z zachowanie wymaganych obostrzeń związanych z COVID-19.
Program kursu „Sonda” zostały stworzony praktycznie od podstaw, ponieważ musiał odpowiadać specyfice formacji, w tym formie służby żołnierzy OT. Kurs trwa 35 dni szkoleniowych. Kandydaci na podoficerów przechodzą najpierw zajęcia instruktorsko – metodyczne, które kończy praktyczny test. Zdanie testu jest przepustką do części specjalistycznej. Duża część zajęć poświęcona jest przywództwu. Zajęcia w czasie kursu prowadzą sami podoficerowie, to oni przygotowują zajęcia, prowadzą je, są instruktorami i egzaminatorami .