Wyjątkowy księgozbiór znanego i cenionego sandomierzanina trafił do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu. Etnograf, dr Janusz Kamocki zdecydował o przekazaniu ponad 200 książek i innych wydawnictw.
Wśród darów jest starodruk z XVII wieku, a także wydawnictwa o tematyce patriotycznej i powieści, pochodzące z XIX wieku. Starodruk o treści religijnej, poświęcony jest m.in. odpustom i modlitwom. Jak mówi Barbara Rożek, dyrektor biblioteki, prawdziwym rarytasem jest książka w języku tybetańskim z certyfikatem Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Znajdują się w niej rady jak dbać o zdrowie i dobre samopoczucie, a także wróżby. W Polsce są tylko dwa podobne woluminy.
Dr Janusz Kamocki podarował sandomierskiej książnicy również około 40 judaiców, wydawanych od XIX wieku do czasów współczesnych. Jest wśród nich, min. tora przetłumaczona na język polski oraz zbiór literatury żydowskiej i historii. Są także dokumenty rodzinne i modlitewniki rodziny Kamockich, oprawione z użyciem masy perłowej, albo kości słoniowej.
Dary przekazane przez dr Janusza Kamockiego będą udostępnione czytelnikom dopiero za rok, po rozbudowie biblioteki.
Dr Janusz Kamocki był żołnierzem Armii Krajowej i więźniem politycznym. Jest wybitnym etnografem, badaczem kultury i obrzędowości regionu sandomierskiego. To on odtworzył pierwotną postać dawnego stroju sandomierskiego. Janusz Kamocki jest honorowym obywatelem miasta Sandomierza. Ród Kamockich, którego grobowiec znajduje się na cmentarzu katedralnym, to pokolenia osób zasłużonych dla Polski i Sandomierza. Dziadek ofiarodawcy – Witold Kamocki był jednym z założycieli Biblioteki Sandomierskiej i współtwórcą lokalnego pisma „Sandomierzanin”.
Wybrane, najbardziej wartościowe dzieła spośród przekazanych przez dr Janusza Kamockiego dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu:
Starodruk i dzieła wydane w XIX i na początku XX wieku:
1. Rubczyński Marcin. Głos Pana kruszącego Cedry Libańskie albo Rekollekcye Osobom Zakonnym służące. Na dziesięć podzielone i powtornie wydane. W Berdyczowie, Roku Wcielonego Słowa Boskiego 1768. W Drukarni Karmelu Fortecy Najświętszej Maryi Panny.
2. Bądż Wola Twoja. Modlitwy i rozmyślania na wszystkie dni tygodnia i miesiąca…..ku czci i chwale Ukrzyżowanego Chrystusa. Z różnych źródeł zebrała Józefa Kamocka. Warszawa : Nakład Gebethnera i Wolffa, 1892.
3. Czcińska Aniela. Zbiór modłów do Boga. Rękopis z 1830 r.
4. Wędrówki Oryginała z rękopisu Nieznajomego AUTORA. Drukiem ogłoszone przez Józefa Korzeniowskiego. Wilno: Drukiem Józefa Zawadzkiego, 1848.
5. Wybór najciekawszych i najnowszych podróży . Pod red. M. Dembińskiego. Warszawa: Nakładem F.S. Dmochowskiego, 1830.
6. Taaso Torquat. Goffred albo Jeruzalem wyzwolona. Przekładania Piotra Kochanowskiego. Wrocław : U Wilhelma Bogumiła Korna, 1820.
7. Oeuvres du comte De Maistre. Bruxelles: Societe Typographique Belge, 1839.
8. Atlas geograficzny ilustrowany Królestwa Polskiego na podstawie najnowszych źródełopracowany. Pod red. J.M. Bazewicza. Warszawa: Wydawnictwo J.M. Bazewicza, 1907.
9. Kutrzeba Stanisław. Historya ustroju Polski w zarysie. Wyd. 2. Lwów: Nakładem Księgarni Polskiej B. Połonieckiego, 1908.
10. Kossak Wojciech. Wspomnienia. Kraków: Nakład G. Gebethner i Spółki, 1913.
11. Śpiewniczek młodzieży Polskiej. Opracował W. Świerczek. Kraków: Nakładem Ks. Misyonarzy, 1923.
12. Galicz Jan. Generał Józef Bem. Jego życie i czyny. Cieszyn: Nakładem Macierzy Polskiej Ks. Cieszyńskiego, 1927.
XX I XXI wiek:
1. Gruitrooy Gerhard. Renoir. Mistrz Impresjonizmu. Warszawa: Wydawnictwo Penta, 2000.
2. America the beautiful in the words of John F. Kennedy. Wisconsin: Counrty Beatiful Foundation, 1964.
3. Jan Matejko. Szkice – studia. Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 1957.
4. Matejko. Obrazy olejne. Wybór ilustracji Krystyna Sroczyńska. Warszawa: Arkady, 1998.
5. Spis Rodzin wojskowych wywiezionych do ZSRR. Warszawa: Kancelaria Rzeczypospolitej Polskiej, 2014.
6. Wołyń czasu zagłady 1939-1945. Informator wystawy. Warszawa: Muzeum Niepodległości, 2008.
7. Skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie w latach 1946-1955. Kraków: Instytut Pamięci Narodowej, 2008.
8. Tarnowska Maria. Przyszłość pokaże. Wspomnienia. Łomianki: Wydawnictwo LTW, 2012.
9. Kamocki Janusz. Egzotyczne podróże etnografa. Azjatyckie wędrówki i poszukiwania polskich zesłańców w ZSRR. Krzeszowice: Wydawnictwo Kubajak, 2015.
Judaica:
1. Jeske-Choiński Teodor. Historja Żydów w Polsce. Warszawa: Nakładem Kasy Przezorności i Pomocy Warszawskich Pomocników Księgarskich, 1919.
2. W sprawie polsko-żydowskiej. Lwów: Nakładem Komisyi Rządzącej we Lwowie, 1919.
3. Międzynarodowy Żyd. Najważniejsze zagadnienie wszechświatowe. Poznań: Nakładem Księgarni Społecznej, 1922.
4. Trzeciak Stanisław. Program światowej polityki żydowskiej (konspiracja i dekonspiracja).Warszawa: Księgarnie Gebethner i Wolff, 1936.
5. Greenwald Z. Bramy Halachy. Religijne prawo żydowskie. Kraków: Stowarzyszenie Pardes, 2005.
6. Tora. Księga 1, Bereszit. Kraków: Fundacja Ronalda S. Laudera, 2001.
7. Tora. Księga 2, Szemot. Kraków: Fundacja Ronalda S. Laudera, 2003.
8. Tora. Ksiega 3, Wajikra. Kraków: Fundacja Ronalda S. Laudera, 2005.
9. Tora. Księga 4, Bemidbar. Kraków: Fundacja Ronalda S. Laudera, 2005.